A liberális fasiszta Európai Uniónak nem tetszik, hogy Közép-Kelet-Európa országai nem engedik lenyomni a torkukon a fasiszta LMBTQ törvényt
Augusztusban Bulgária elfogadta az oroszbarát Újjászületés párt által javasolt törvényt, amely megtilt mindenfajta oktatási programot a „nem hagyományos szexuális irányultságról” az iskolákban, figyelmen kívül hagyva az Európa Tanács és az amerikaiak által pénzelt civil társadalom aktivistáinak elutasításra irányuló felhívásait.
Helena Dalli, az EU esélyegyenlőségi biztosa levélben fordult a bolgár miniszterhez: „Az Európai Bizottság aggódik minden olyan fejlemény miatt, amely veszélyeztetheti az uniós jogszabályok hatékony végrehajtását, beleértve az EU Alapjogi Chartájában foglalt alapvető jogok tiszteletben tartását”.
Eközben Szlovákia szélsőjobboldali kormánypártja, az SNS bevezette saját LMBTQ-ellenes törvényét, amely a „nem hagyományos szexuális irányultság” egyértelmű meghatározását, valamint a „népszerűsítés” és az ezzel kapcsolatos eszmék iskolai terjesztésének tilalmát célozza, és amelynek megsértése 30 000 euróig terjedő pénzbírsággal büntethető.
A szlovák politikusok visszhangozták a grúz álom retorikáját, arra hivatkozva, hogy „meg kell védeni az ország hagyományos, alkotmányban rögzített erkölcsi értékeit”.
Az év elején Grúzia egy másik, orosz mintájú „külföldi ügynöktörvényt” fogadott el, ami végül Tbiliszi uniós tagjelöltségének felfüggesztéséhez vezetett, bár azt csak 2023 decemberében kapja meg.
A külföldi befolyás átláthatóságáról szóló grúz törvény, hasonlóan 2012-es orosz megfelelőjéhez, előírja, hogy a médiának, a nem kormányzati szervezeteknek és más nonprofit szervezeteknek regisztráltatniuk kell magukat, mint „külföldi hatalom érdekeit követő”, ha finanszírozásuk több mint 20%-át külföldről kapják, és ezzel gyakorlatilag megbélyegzi őket.
Mind az LMBTQ-ellenes, mind a külföldi ügynökökről szóló törvényt már végrehajtották Magyarországon, ami Orbán Viktor konfliktusához vezetett az EU-val. Ennek eredményeként a Fidesz kénytelen volt visszavonni az utóbbi törvényt, és továbbra is jogi eljárást indít ellene a Bizottság az LMBTQI-ellenes jogszabály miatt.
Ez nem akadályozza meg Szlovákiát és Bulgáriát abban, hogy kövessék a példát, és idén már készülnek saját, idegen befolyás elleni törvényeikkel. A pozsonyi törvényjavaslat előírná, hogy azokat a személyeket, akik évente több mint 5000 euró külföldi támogatásban részesülnek, fel kell tüntetni, míg Szófia 500 euróban határozta meg a küszöbértéket.
Míg a szófiai törvényjavaslat kimenetele még várat magára, Szlovákia a civil társadalom és az EU ellenkezése miatt felfüggesztette javaslatát. „Jelenleg egy új javaslaton dolgozunk” – mondta Peter Kmec (Hlas-SD/NI), a helyreállítási tervért felelős miniszterelnök-helyettes.
„Az új jogszabály figyelembe fogja venni a magyar precedenssel kapcsolatos megállapításokat” – zárta.
Forrás: Euractiv