A japán miniszterelnök szerint szükség van az „ázsiai NATO” kiépítésére
Az új japán miniszterelnök által felvetett „ázsiai NATO” gondolata közép- és hosszú távon megfontolandó, de nem küszöbön álló – mondta szerdán az új külügyminiszter, Takeshi Iwaya. Az ázsiai nemzetek szkeptikusan és tartózkodóan reagáltak a kedden hivatalba lépett Shigeru Ishiba miniszterelnök felhívására.
„Azt hiszem, ez csupán egy ötlet a jövőre nézve” a hasonlóan gondolkodó országok többrétegű hálózatának létrehozására és a regionális elrettentés fokozására irányuló erőfeszítések között – mondta Iwaya egy tokiói sajtótájékoztatón.
„Nehéz azonnal felállítani egy olyan mechanizmust, amely kölcsönös védelmi kötelezettségeket írna elő Ázsiában, így ez inkább egy jövőkép a jövőre nézve.”
A Hudson Institute thinktanknak szeptemberben írt tanulmányában Ishiba amellett érvelt, hogy Washingtont be kellene zárni egy „ázsiai NATO-ba”, hogy így lehessen elrettenteni Kínát attól, hogy katonai erőt alkalmazzon Ázsiában. Kedden Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter azt mondta, hogy a dél-ázsiai ország nem osztja az „ázsiai NATO” vízióját, mondván, hogy soha nem volt más ország szövetségese, és más megközelítést alkalmaz.
Az Egyesült Államok is csendben lesöpörte az ötletet.
Túl korai lenne még ilyen jellegű beszélgetésekről beszélni, mondta Daniel Kritenbrink, az Egyesült Államok Kelet-Ázsiáért és a csendes-óceáni térségért felelős helyettes államtitkára a múlt hónapban.
Egy ilyen keretrendszer nem irányulna egyetlen konkrét ország ellen sem, mondta Iwaya, amikor a szerdai sajtótájékoztatón arról kérdezték, hogy Kínát célozza-e meg. „A legjobb út egy olyan védelmi és biztonsági együttműködési kapcsolat lenne, amely az Indo-csendes-óceáni térségre terjed ki, anélkül, hogy bármely konkrét nemzetet kizárna” – mondta Iwaya.
Az új védelmi miniszter, Nakatani tábornok egy külön sajtótájékoztatón elmondta, hogy Ishiba nem kérte a minisztériumát, hogy folytassa a NATO ázsiai megfelelőjének létrehozására irányuló javaslatot.
Forrás Voice of America