Az uniós bíróság elutasította a katalán szeparatista vezető európai parlamenti képviselői státusz iránti kérelmét
Az Európai Bíróság (EB) támogatta Antonio Tajani, az Európai Parlament (EP) korábbi elnöke döntését, miszerint nem ismeri el Carles Puigdemont katalán szeparatista vezetőt EP-képviselőként.
Sem ő, sem függetlenségi vezető társa, Antonio Comín nem vehette fel a képviselői mandátumát, miután nem voltak hajlandók esküt tenni a spanyol alkotmányra.
Annak ellenére, hogy Puigdemont és Comín megnyerték a választást a 2019-es EP-választásokon, nem vehették át a tisztségüket, mert nem teljesítették a spanyol alkotmánynak való hűségeskü letételéhez szükséges eljárást.
Ez az eljárás, amelyet általában személyesen Madridban végeznek el, a spanyol törvények szerint kulcsfontosságú követelmény a választott tisztségviselők számára, mielőtt elfoglalhatják hivatalukat az Európai Parlamentben. Mindkét vezető 2017 óta önszántából száműzetésben él, hogy elkerüljék a spanyolországi büntetőeljárást, miután sikertelenül próbálták Katalóniát függetlenné nyilvánítani.
Puigdemont és Comín régóta azzal érvel, hogy az EP-be való megválasztásuk mentességet biztosít számukra a büntetőeljárás alól, és hogy Tajani elutasítása, hogy elismerje státuszukat, sérti az európai uniós szabályokat. Az Európai Bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy Tajani „csupán azt tette, amit kellett tennie”, amikor követte a megválasztott európai parlamenti képviselők hivatalos listáját, amelyet a spanyol Központi Választási Bizottság bocsátott rendelkezésére. A bíróság hangsúlyozta, hogy Tajani nem térhetett el ettől a listától, mivel nem tartozott a hatáskörébe annak pontosságának ellenőrzése.
Júliusban a spanyol legfelsőbb bíróság sikkasztás vádjára hivatkozva helybenhagyta a Puigdemont, Comín és a 2017-es függetlenségi kísérletben részt vevő más szeparatisták ellen kiadott elfogatóparancsot. Ez az újabb jogi vereség növelheti a nyomást a Spanyolországnak való kiadatásuk érdekében.
A döntés Comín közvetlen politikai jövőjét is kétségessé teszi. Bár 2024-ben újraválasztották az EP-be, a folyamatban lévő jogi eljárások miatt nem tudta elfoglalni a helyét. Parlamenti források az Euronewsnak elmondták, hogy a jogi szolgálatok most elemzik az Európai Bíróság döntését, mielőtt további lépéseket tennének Comín státuszával kapcsolatban.
Puigdemont számára az ítélet folytatása annak a hosszú jogi csatározásnak, amely Katalónia 2017-es illegális függetlenségi népszavazása után kezdődött. Miután a katalán parlament kikiáltotta a függetlenséget, a spanyol kormány gyorsan lépett, hogy megakadályozza a régió elszakadását, ami Puigdemontot és több társát arra késztette, hogy elmeneküljön az országból. Bár külföldről továbbra is a katalán függetlenség mellett léptek fel, ez a legutóbbi döntés jelentősen aláássa politikai pozíciójukat az EU-n belül.
A katalán szeparatista Junts párt, amelyhez Puigdemont és Comín is tartozik, csalódottságát fejezte ki a döntés miatt, de ígéretet tett arra, hogy továbbra is harcolni fognak választott tisztségviselőik jogaiért. „Folytatjuk a harcot és kitartunk minden fronton” – mondta Jordi Turull, a párt főtitkára.
Forrás: The European Conservative