Párizs újra akarja tárgyalni a szerinte elhibázott migrációs megállapodást, azt a megállapodást, aminek be nem tartásáért Magyarországot súlyos eurómilliókra büntették
Az új francia kormány kijelentette, hogy hajlandó újraindítani az uniós tárgyalásokat a migrációs paktumról és tesztelni a schengeni megállapodások határait – jelentette be Bruno Retailleau új belügyminiszter, egyre több tagállam nyomdokaiba lépve.
Retailleau hétfőn (szeptember 23-án) a TF1 francia televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy az uniós jogszabályok nem felelnek meg a célnak, és már nem alkalmasak az EU-ban tapasztalható „migrációs zavarokra. Felül kell vizsgálnunk a már nem megfelelő uniós jogszabályokat, elsősorban a „visszatérési” irányelvre gondolok… Itt az ideje, hogy megváltoztassuk az uniós szabályokat” – mondta az új miniszter.
Retailleau migrációs főnökévé való kinevezését széles körben úgy tekintik, mint olajágat a szélsőjobboldal felé, cserébe a Michel Barnier miniszterelnök törékeny kormányának támogatásáért – és nem vesztegette az időt, hogy megfeleljen ennek az elvárásnak. Ezenfelül megjegyzéseivel a nemzeti kormányok egyre növekvő kórusát gyarapítja, amelyek az elmúlt hetekben célba vették Brüsszelt a migrációs politika miatt.
Az új holland kormány a múlt héten mutatta be a modern politikai történelem legszigorúbb menekültügyi reformját, Németország pedig azzal lepte meg az EU-t, hogy bejelentette: hat hónapra visszaállítja az összes szárazföldi határ ellenőrzését.
Többek között Magyarország és Svédország is represszív bevándorláspolitikai programot követ, még akkor is, ha ez az uniós jog megsértésével jár.
„Létrehozhatunk egyfajta szövetséget más tagállamokkal, amelyek határozottabbak akarnak lenni a bevándorlással kapcsolatban” – mondta Retailleau, utalva arra, hogy ezt a nemzeti elégedetlenséget megújított európai szintű fellépéssé lehetne alakítani.
Az új francia miniszter gyakorlatilag a Menekültügyi és Migrációs Paktum felülvizsgálatát javasolta, egy sor uniós szintű jogalkotási aktát, amelyet májusban fogadtak el többéves, feszült intézményközi tárgyalások után.
A paktum, amelyet az EU fővárosainak a következő két évben végre kell hajtaniuk, célja, hogy megerősítse a blokknak az illegális migrációra adott válaszlépéseit, egy új „szolidaritási” mechanizmuson keresztül jobban megossza az EU külső határellenőrzésének felelősségét az első belépő országokkal, és „előszűrő” ellenőrzéseket hajtson végre, mielőtt az illegális migránsok betennék a lábukat az EU-ba.
A nem kormányzati szervezetek komoly aggályaiknak adtak hangot a paktummal kapcsolatban, de a jobboldalon egyesek szerint a paktum nem megy elég messzire.
„A [migrációs] paktum nem biztosít számunkra minden szükséges eszközt ahhoz, hogy megvédjük az Európai Uniót az illegális bevándorlástól” – mondta az Euractivnak múlt héten egy vezető néppárti EP-képviselő, aki névtelensége megőrzése mellett szabadon nyilatkozott.
„A visszatérési politika még mindig blokkolva van, pedig sürgősen meg kell oldani. Az első belépő országok határvédelmi infrastruktúrájába történő további befektetésekkel is előre kell lépnünk” – tették hozzá.
Forrás: Euractiv