Valami nagyon bűzlik az Európai Parlament elnöke körül
Roberta Metsolát, az Európai Parlament elnökét kevesebb mint egy hónapon belül két botrány is érintette, mindkettő befolyással való üzérkedés és összeférhetetlenség vádjával.
Augusztus végén vált ismertté, hogy Metsola a sógorát, Matthew Tabone-t helyezte kabinetje élére, havi 15 000 és 20 000 euró közötti fizetéssel. 2022-ben Metsola már megpróbálta kinevezni Tabone-t a posztra, de kénytelen volt visszalépni, miután ajánlata felháborodást váltott ki. Ezúttal úgy tűnik, nem okozott neki nagy gondot sógorának a pozícióba helyezése.
Erre azután került sor, hogy kiderült, hogy az összeférhetetlenség elleni új szabályok, amelyeket Metsola az Európai Parlament 2022-es Katargate-botránya után támogatott, mindenkit érintenek az Európai Parlamentben, kivéve őt. Egyedül neki nem kell nyilatkoznia az összeférhetetlenségről.
Senkit sem lephet meg, hogy eddig Brüsszel, a világ második legnagyobb lobbicentruma – Washington után a második – nem rendelkezett a tagjai összeférhetetlenségére vonatkozó szabályokkal.
Az európai buborék köztudottan a mondás és a cselekvés közötti különbséget példázza. Arról is ismert, hogy olyan új értékeket hirdet, amelyek kizárólag – és néha gyanúsan – harmadik felekre vonatkoznak, de nem a képviselőkre. Igaz, hétszázhúsz európai parlamenti képviselőt és több ezer tanácsadót nehéz ellenőrizni.
A tavaly júniusi választásokat követően újabb két és fél évre újraválasztották elnöknek. Most az új összeférhetetlenségi szabályok nagy foltot ejtettek az önéletrajzán, miután kiderült, hogy ezek a szabályok rajta kívül mindenkire vonatkoznak.
Ez önmagában is botrány? Szerintem nem. Gyakori, hogy bizonyos szabályok nem vonatkoznak az Európai Unió legfontosabb pozícióira. Ez sem nem jó, sem nem rossz, egyszerűen csak így van. A hatalom hatalmat kap kivételre. A kiváltságosok kiváltságokat.
Ebben az esetben az a botrányos, hogy a férje, Ukko Metsola a Royal Caribbean, a világ második legnagyobb hajótársaságának európai és karibi lobbivezetője. Amellett, hogy a kontinens egyik legfontosabb szabadidős ágazata, kritikusai szerint az egyik legszennyezőbb is.
Néhányan védelmükbe vették Metsolát, azt állítva, hogy nem avatkozott bele a férje ágazatát érintő jogszabályokba – mint például az éghajlatváltozás és bizonyos szintetikus vagy kevésbé szennyező üzemanyagok használatának kötelezettsége -, de már az a tény, hogy ilyen fontos tisztséget tölt be, önmagában is pletykákat generál a pozíció alkalmasságáról. Elvégre együtt alszanak, és senki sem tudja, mit osztanak meg egymással a magánéletben.
Sokan gyanakodnak arra, hogy Ukko és a hajótársasága hasznot húzott felesége karrierjéből. Partik és találkozók nemesekkel, valamint a politikai és üzleti osztály tagjaival szerte a kontinensen táplálják a gyanút.
Forrás: Brussels Signal