Wang Wentao: „Ha Kína sikeresen blokkolja a vámokat, az EU jövője jelentős kihívások elé néz”
Ezen a héten Wang Wentao kínai kereskedelmi miniszter európai látogatása jelentős figyelmet kapott, mivel részt vett a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos uniós szubvencióellenes vizsgálatot érintő megbeszéléseken. Wang miniszter Olaszországba, Németországba és Belgiumba látogatott, ahol Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettessel és külügyminiszterrel, valamint Wolfgang Schmidttel, a német kancellária kabinetfőnökével folytatott megbeszéléseket.
Szerdán Vang miniszter Brüsszelben „Kína-EU elektromos járművek ellátási láncával kapcsolatos kerekasztal-beszélgetést” tartott, ahol hangsúlyozta, hogy Kína jóhiszeműen kezdte meg a tárgyalásokat, és a tárgyalások végéig elkötelezett marad a tárgyalások mellett. Azt is megjegyezte, hogy amennyiben a tárgyalások kudarcot vallanak, a felelősség nem Kínát terheli.
Csütörtökön Wang miniszter találkozott Valdis Dombrovskisszal, az Európai Bizottság ügyvezető alelnökével és kereskedelmi biztosával. A két fél átfogó és mélyreható megbeszélést folytatott a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos uniós szubvencióellenes vizsgálatról. A két fél konszenzusra jutott az árvállalásokkal kapcsolatos tárgyalások előmozdításáról, és megerősítették elkötelezettségüket az iránt, hogy konstruktív párbeszéd útján kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak.
Az EU tisztviselői a „kereskedelmi háború” elkerülését sürgetik, mivel az elektromos járművek vámtarifájáról szóló szavazást elhalasztották.
Az európai kommentátorok továbbra is óvatosak azzal kapcsolatban, hogy a csütörtöki megbeszélés áttörést hoz-e. Egyesek még azt is felvetették, hogy „ha Kína sikeresen blokkolja a vámokat, az EU jövője jelentős kihívások elé néz”. Ezen a héten Teresa Ribera, az Európai Bizottság újonnan kinevezett, versenyképességért felelős ügyvezető alelnöke a Financial Timesnak adott interjújában nyilatkozott az elektromos járművek vámtarifáiról. Hangsúlyozta: „A fő üzenet az, hogy fontos elkerülni az összecsapást, a kereskedelmi háborút. Meg kell határoznunk a legjobb eszközöket arra, hogyan fejleszthetjük az európai autóipart, ugyanakkor hatékonyan el kell kerülnünk ezt a kereskedelmi háborút” – tette hozzá, hozzátéve, hogy az Európai Bizottság illetékes szervezeti egységei már vizsgálják a kérdést.
A Politico jelentése szerint három európai bizottsági tisztviselő elárulta, hogy a kínai elektromos járművekre kivetett vámokról szóló, szeptember 25-re tervezett szavazást levették a napirendről. A jelentés megjegyezte, hogy ha a csütörtöki kínai és uniós tárgyalásokon nem sikerülne megállapodásra jutni, Kína az EU kereskedelmi védelmi eszközökkel foglalkozó bizottságán (TDI) keresztül próbálna fellépni az ötéves vámok ellen. A TDI-ügyekben az EU politikáját ritkán bontják meg. A hét elején az európai média bizottsági bennfenteseket idézett, akik szerint „jelenleg elegendő szavazat áll rendelkezésre a szubvencióellenes vámok elfogadásához, de a helyzet rendkívül képlékeny”.
Vámok és új kibocsátási szabályok: Az európai autóipar kettős nyomásnak van kitéve
Az elektromos járművekre kivetett kiegészítő vámok és az egyre szigorúbb kibocsátási szabályok nemcsak a fogyasztói bizalmat rendítették meg, hanem a gyártóknak a jövőbeli piaccal kapcsolatos aggodalmait is felerősítették. Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) csütörtökön közzétett adatai szerint augusztusban az EU-ban az új elektromos járművek regisztrációja 44%-kal csökkent az előző évhez képest, a piaci részesedés pedig 21%-ról 14%-ra esett vissza.
A gyenge kereslet miatt az európai autógyártók nyomást gyakoroltak Brüsszelre. Csütörtökön az ACEA, amely olyan nagy gyártókat képvisel, mint a Renault és a Toyota, „sürgős enyhítő intézkedéseket” kért a 2025-ös kibocsátási normák és az új, belső égésű motorral hajtott járművek gyártásának 2035-ös tilalma tekintetében. A gyártók, bár támogatják az elektromos járművekre való átállást, azzal érvelnek, hogy a jelenlegi piac továbbra is túl gyenge a szigorú célkitűzések teljesítéséhez. Ha ez a tendencia folytatódik, az autógyártók „kénytelenek lehetnek csökkenteni a benzinüzemű járművek gyártását”, hogy elkerüljék a több milliárd eurós bírságokat, ami tovább nehezíti az amúgy is nehéz gazdasági környezetet.
A Financial Times szerint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök nemrégiben „önpusztítónak” nevezte az EU 2035-ös belsőégésű motorokra vonatkozó tilalmát, és arra figyelmeztetett, hogy az egész ipari ágazatokat tönkretehet, és munkahelyek ezreinek elvesztésébe kerülhet.
A globális zöld átállás közepette Kína pragmatikusan és jóhiszeműen tárgyal, hogy megvédje vállalkozásai jogait. Reméljük, hogy Kína és az EU együtt fog dolgozni az árvállalási megállapodás elérése érdekében, elősegítve az együttműködést a kereskedelem és a zöld kapacitás terén, és előmozdítva az iparágak fenntartható fejlődését mindkét oldalon.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU