Wang Wentao: Kína „az utolsó pillanatig” elkötelezett marad az EV-tárgyalások iránt
A kínai és az európai autógyártók párbeszédet sürgetnek a kínai elektromos járművekre vonatkozó uniós szubvencióellenes vizsgálatról. 2024. szeptember 18-án, belgiumi látogatása során Wang Wentao kínai kereskedelmi miniszter Brüsszelben elnökölt a „Kína-Európa elektromos jármű (EV) ipari lánccal foglalkozó vállalatok kerekasztal-beszélgetésén”.
A találkozón mintegy 30 vállalat és iparági szövetség vett részt az elektromos járművek ágazatából Kínában és Európában, köztük a Kínai Kereskedelmi Kamara az Európai Unióban (CCCEU), a Kínai Gépipari és Elektronikai Termékek Import és Export Kereskedelmi Kamara (CCCME), valamint a SAIC, BYD, CATL, Volkswagen, Mercedes-Benz és BMW képviselői.
Li Chenggang, Kína WTO-nagykövete, Fei Shengchao, Kína belgiumi nagykövete és Zhu Jing, a kínai EU-képviselet ügyvivője is részt vett a kerekasztal-beszélgetésen.
A kerekasztal-beszélgetésen a kínai-európai elektromosáram-ipari lánc résztvevői reményüket fejezték ki, hogy mindkét fél párbeszédet és konzultációt folytat majd a kölcsönösen elfogadható megoldás megtalálása érdekében. A kínai és az európai EV-vállalatok ellenezték a további uniós vámok esetleges bevezetését, és felszólították mindkét felet, hogy használják ki a jelenlegi „kritikus időablakot” a kereskedelmi súrlódások konstruktív párbeszéd és tárgyalások útján történő megoldására.
Wang miniszter megjegyezte, hogy a Kína és az EU közötti, az elektromos járművekkel kapcsolatos kérdésekről szóló tárgyalások semmiképpen sem folytatódhatnak a kínai és az európai vállalkozások meghallgatása nélkül. Kifejtette, hogy az uniós féllel folytatott megbeszélései előtt tartott kerekasztal-beszélgetés célja az volt, hogy meghallgassa az EV-vállalatok aggályait és ajánlásait mindkét oldalon.
„A kínai fél jóhiszeműen jött ide, és minden bizonnyal kitart a konzultációk utolsó pillanatáig. Ha a konzultációk kudarcot vallanak, a felelősség nem a kínai felet terheli” – tette hozzá a miniszter.
A találkozó során néhány európai autógyártó megemlítette, hogy az európai EV-ipar globális versenyelőnnyel büszkélkedhet, „nem fél a versenytől, és nem igényel protekcionista intézkedéseket”. Wang miniszter egyetértett ezzel, rámutatva, hogy egyes országok versengtek azért, hogy túl magas vámokat vessenek ki a kínai EV-kre, amit ő „zsarnokoskodásnak” nevezett. Hangsúlyozta, hogy mind az EU, mind Kína a többoldalú kereskedelmi rendszer elkötelezett védelmezője. „Azért ragaszkodtam ahhoz, hogy idejöjjek konzultálni, mert szilárdan hiszem, hogy az EU betartja a szabályokat” – jegyezte meg.
Vang miniszter azt is kiemelte, hogy idén ünnepli a kínai-európai autóipari együttműködés 40. évfordulóját. Kiemelte, hogy Kína mindig is tisztességes és versenyképes környezetet biztosított az európai autógyártók számára, valamint hogy Kína és Európa autóipari piacai régóta szorosan összekapcsolódnak, és az együttműködés a kapcsolatuk alapja. „Remélhetőleg az európai piac ugyanilyen egyenlő feltételeket biztosít majd a kínai autógyárak számára” – jegyezte meg.
A miniszter továbbra is figyelmeztetett arra, hogy az EU által a kínai elektromos autókra kivetett büntetővámok az európai vállalatok kínai termelésére és Európába irányuló exportjára is negatívan hatnának. Kína és az EU most „válaszúthoz” érkezett ipari együttműködésükben – az egyik út a nyitottsághoz és az együttműködéshez vezet, míg a másik a protekcionizmushoz és az elszigetelődéshez – mondta, hozzátéve, hogy Kína nyitva fogja tartani kapuit az együttműködés előtt, és reményét fejezte ki, hogy más országok tartózkodni fognak attól, hogy bezárják az ajtókat a kínai ipar előtt.
Kijelentette továbbá, hogy a támogatások és az iparpolitika minden ország előtt álló kihívás, és hogy az értelmezési különbségeket a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretein belül kell megoldani, nem pedig kereskedelmi protekcionista intézkedések elfogadásával. Felszólította a kínai és az európai vállalkozásokat, hogy ebben a kritikus helyzetben hallassák hangjukat, és mindkét felet arra ösztönözte, hogy dolgozzanak a szubvencióellenes EV-vizsgálat konstruktív megoldásán, és akadályozzák meg a kereskedelmi feszültségek eszkalálódását.
A kerekasztal-beszélgetésen több mint 10 kínai és európai vállalat és ipari szövetség osztotta meg véleményét a kínai elektromos áramfejlesztőkkel kapcsolatos uniós vizsgálatról. Néhány kínai autógyártó vállalat ismételten hangsúlyozta az ügyben őket ért diszkriminatív bánásmódot és a támogatások kiszámításának nem megfelelő módszerét, és felszólította a kínai kormányt, hogy védje meg érdekeiket. Egyes résztvevők azt javasolták, hogy Kína fontolja meg vámok kivetését az EU nagymotoros járműveire.
Emellett egyes kínai vállalatok megjegyezték, hogy amennyiben az EU további vámok kivetését tervezi, meglévő beruházási terveiket újra kell értékelniük, mivel az EU beruházási környezetébe vetett bizalmuk csökkenne.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU, fotó: Reuters