“Tizenegy nyelven énekelek, de csak franciául sikítok.” Kilencvenhárom éves korában elhunyt Caterina Valente olasz-francia énekesnő
Caterina Valente, a francia-olasz énekesnő, aki hat nyelven beszélt és 11 nyelven énekelt, Európa-szerte slágerlemezeket adott ki, és a televízióban Dean Martin és Perry Como mellett lépett fel, szeptember 9-én halt meg svájci otthonában, Luganóban. 93 éves volt.
Ügynöke közleményben jelentette be a halálhírt, de nem nevezte meg a halál okát.
Caterina Germaine Maria Valente 1931. január 14-én született Párizsban. Édesapja harmonikán játszott, Bach és Chopin klasszikus darabjait adta elő; édesanyja bohóc és énekesnő volt, aki állítólag 33 hangszeren játszott. Valente asszony néhány nappal 5 éves kora előtt csatlakozott a családi műsorhoz, és gavotte-ot táncolt a németországi Stuttgart színpadán.
Az olasz varieté-előadók családjában nevelkedett, az 1950-es évek közepén vált nemzetközileg ismertté, latin hangzású pop- és jazzdalokat adott ki, köztük a „Malagueña” német nyelvű változatát, amelyet Werner Müller zeneszerző zenekara kísért, valamint a „The Breeze and I” című dalt, amely az Egyesült Államokban Top 20-as sláger lett.
Mindkét dalt Ernesto Lecuona kubai zeneszerző írta, ami néhány hallgatót zavarba ejtett, akik a „Malagueña” esetében csodálkoztak, hogy egy olasz nevű énekesnő hogyan énekel németül egy spanyol nyelvű dalt.
Valente azzal hárította el a kérdést: Egyszerűen „európai”, mondta, bár elismerte, hogy állampolgársága rejtélyesnek tűnhet, mivel Svájcban telepedett le, egy némethez ment feleségül, és szülei Svédországban és Oroszországban éltek, mielőtt Finnországban kötöttek volna házasságot.
A show-bizniszben dolgozó családja hetedik generációs előadóművésze volt, aki a második világháború előtti és utáni európai turnék során sajátította el a nyelveket. Úgy találta, hogy az olasz a legjobb az énekléshez (a holland volt a legnehezebb), de a legjobban a franciában, gyermekkora nyelvében érezte magát otthon. „Franciául sikítok” – magyarázta a New York Timesnak.
Az éneklő, táncoló és gitározó Valente „a Malagueña lány” néven vált ismertté az Egyesült Államokban, ahol 1959-ben Grammy-jelölést kapott a „La Strada del’ Amore” című szerelmes dalban való énekléséért. A következő évtizedben a televíziós varietéműsorok egyik főszereplőjévé vált: Bing Crosbyval idegen nyelvű slágereket adott elő, az „Ed Sullivan Show”-ban a „That Old Black Magic”-et énekelte, és Como „Kraft Music Hall”-jában, Ella Fitzgeralddal harmonizálva is megállta a helyét.
Pery Como kedvenc vendége volt, aki az ő nevét használta fel „Caterina” című slágerének címeként, és Dean Martin is szerette, aki kilenc alkalommal látta vendégül a műsorában, és játékosan megküzdött Dom DeLuise komikussal azért, hogy táncolhasson vele a színpadon.
A „The Dean Martin Show” egyik adásában Valente egy áttetsző, korallszínű nadrágkosztümben lépett fel, és helyet foglalt a házigazda mellett egy hintázó, függőágyszerű kanapén. „Játszana valamit?” – kérdezte a férfi, és egy gitárt nyújtott át neki. Igen, válaszolta, egy feltétellel: „Énekelnél velem?”
Valente asszony incselkedve duettezett Dean Martinnal a „One Note Samba” című bossa nova standarddal, amit a zenekar fújásával és a házigazda a csókjával fejezett be. Azt mondta, hogy „a legcsodálatosabb, legtehetségesebb fiatal hölgy”.
Valente végül társ-műsorvezetője volt saját varietéműsorának, a „The Entertainers”-nek, amelyet 1964-ben mutattak be a CBS-en, és amelyben Carol Burnett és Bob Newhart is szerepelt. A sorozatban olyan vendégszereplők szerepeltek, mint Boris Karloff és Chita Rivera, sajnos a műsort két tucat epizód után megszüntették.
Az elmúlt években váratlanul új közönségre talált az Egyesült Államokban is, miután egyik korai táncdalát, a „Bongo Cha Cha Cha Cha”-t felhasználták a 2019-es „Spider-Man: Far From Home” című filmhez. A dal trendi lett a TikTok-on, videók millióit kísérte, és 2021-ben a brit Goodboys együttes house-remixét inspirálta.
A színpadon gyakran énekelt és táncolt bátyjával, Silvio Francescóval, akiket a Washington Post újságírója, William Rice 1967-ben úgy jellemzett, hogy „a showbiznisz egyik legvonzóbb testvérpárja”. Silvio 2000-ben halt meg.
„Szeretek fellépni” – mondta Valente asszony a Los Angeles Timesnak 1987-ben, a Hollywood Bowlban adott koncertje előtt. „Tudom, hogy ez nagyon beképzelt, de nincs nagyobb örömöm, mint két órán át szórakoztatni a közönséget. Talán elfelejtik a saját problémáikat; talán boldogok.” Az előző évben angol nyelvű albumot vett fel a Count Basie Orchestrával, de – folytatta – „jobban szeretem a színpadot – az élő közönséget”.
Forrás: The Washington Post