A magyar kormány a migránsok Brüsszelbe buszoztatásának ötletével ráhozta a hideglelést a belga politikusokra, akik éppen eleget szenvednek saját migránsaiktól
Régen ijedtek meg ennyire a belga politikusok, mint most! A belga politikusokat a hideg kirázta amiatt a magyar fenyegetés miatt, hogy a magyar kormány migránsokat akar az EU fővárosába utaztatni: Nicole de Moor migrációért felelős államtitkár és Philip Close brüsszeli polgármester közösen és egybehangzóan kijelentették: megakadályozzák, hogy a városba migránsokkal teli buszok érkezzenek.
A magyar kormány közölte, hogy szembeszállást tervez a belga fővárossal: „Ha Brüsszel illegális migránsokat akar, megkaphatják őket”.
A szeptember 6-i sajtótájékoztató óta, amelyen Magyarország egy sor indításra kész buszokat mutatott be, amelyek a migránsoknak ingyenes egyirányú utat kínálnak Brüsszelbe, a politikusok elképedtek.
A Ter Zake című televíziós műsorban szeptember 9-én de Moor azt mondta, hogy az illegális migránsok kiküldésével való fenyegetés elsősorban a magyar kormány „kemény szava a saját támogatóinak”, és hozzátette: „De nem zárhatjuk ki, hogy megvalósítják a terveiket”.
Azt mondta: „Nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem! „Remélem, hogy van ott elég realitásérzék ahhoz, hogy ez ne történjen meg. De ha ezt mégis megtennék, és buszokat küldenének Brüsszel felé, akkor lépnünk kellene. Teljesen elfogadhatatlan, hogy [Orbán Viktor] magyar miniszterelnök ilyen fenyegetést fogalmaz meg”.”
De Moor szerint nem világos, hogy Magyarországnak valóban tervei vannak-e a buszok kiküldésére, és még nem derült ki, hogy valóban így lesz-e, de hozzátette: „Nem hagyjuk, hogy ez megtörténjen.
„Nem fogom elfogadni, hogy Orbán Viktor politikai játszmákat játsszon a területünkön, olyan emberek kárára, akiknek hamis ígéretet adnak. Hogy csak egy egyirányú jegyet Brüsszelbe Magyarországról. Ez elfogadhatatlan”.
Elmondta, hogy a belga kormány komolyan veszi a helyzetet, és felvette a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, hogy kérje a testületet, „lépjen fel határozottan”.
De Moor kitartott amellett is: „Ha buszok jönnek Belgium felé, akkor blokkolni fogjuk őket, és visszaküldjük őket. Nem hagyhatjuk, hogy ilyen politikai játszmákkal zsaroljanak és zsaroljanak minket”.
A továbbiakban Magyarország viselkedését ahhoz hasonlította, ahogyan Oroszország migránsokat dobál le az Európai Unió határainál. „Ezt nem fogadhatjuk el. A migráció megfékezéséhez valójában több európai együttműködésre van szükségünk, és nem a ki-ki magának való politikát kell folytatnunk, ahogyan azt Magyarország szorgalmazza, hiszen úgy viselkedik, mint a csoport zsarnoka” – mondta.
De Moor szerint a fenyegető tervek sértik a dublini rendeletet. „Ha Magyarország valóban megvalósítaná ezeket a terveket, az azt jelentené, hogy a migránsok illegálisan átkelnének más tagállamok területén, hogy végül illegálisan érkezzenek Belgiumba”.”
A dublini rendelet egy megállapodás az uniós országok, valamint Izland, Svájc, Liechtenstein és Norvégia között. Minden menedékkérő kérelmét csak az együttműködésben részt vevő országok egyikében bírálják el.
Philippe Close, Brüsszel város polgármestere szerint a magyar fenyegetés „színtiszta provokáció”.
Close a belga médiának elmondta, hogy már levelet küldött a magyar nagykövetségnek, és hozzátette: „Határozottan kell reagálnunk. Ismét egy újabb provokációval állunk szemben egy olyan ország részéről, amely az Európai Unió és [Belgium] támogatásaiból részesül, de képtelen megérteni, hogy az Európai Unió az országok közötti szolidaritás, nem pedig az állandó provokáció”.
Az X-en megjelölte Alexander De Croo leköszönő liberális miniszterelnököt, arra kérve őt és Annelies Verlinden leköszönő belügyminisztert, hogy állítsák le a buszokat a belga határon.
Ez kritikus reakciót váltott ki a vallon liberális párt elnökéből, Georges-Louis Bouchezből, aki Magyarország mellé állt.
„Nem ti vagytok azok, akik nagy nagylelkűségetekben minden migránst be akartok fogadni? Magyarország jól teszi, hogy megmutatja ennek az önelégült baloldalnak politikájának valódi hatásait. Önök elutasítják az illegális bevándorlók kitoloncolását, a Frontex alkalmazását és a pushbackeket… És akkor panaszkodnak? Micsoda képmutatás” – mondta.
Bouchez ezután retweetelt egy posztot, amelyben a brüsszeli polgármestert ostorozta. „Amikor egy UEFA-mérkőzést Magyarországon kell megrendezni, mert nem merik a saját területükön megrendezni a helyi választások előestéjén, miután a rendőrségi zónájukban annyi palesztinbarát tüntetés történt, következmények nélkül, akkor az illem azt diktálja, hogy az embernek nem kellene feltűnést kelteni. Inkább kussolni.”
Hadja Lahbib, aki jelenleg belga külügyminiszter, és Ursula von der Leyen, az EB elnökének új belga biztosi posztjára jelölték, azt mondta, hogy Magyarország bejelentése „provokáció, amely ellentmond az európai kötelezettségeknek”.
„A migrációs politika közös kihívás, amelyet minden tagállamnak rendezett módon és szolidaritással kell kezelnie” – tette hozzá.
A brüsszeli régiót nem az EU irányítja.
Forrás. Brussels Signal