Giancarlo Giorgetti olasz gazdasági miniszter: ” Az EU szovjet tipusú ötéves terveket készít”
Giancarlo Giorgetti olasz gazdasági miniszter bírálta a nemzeti helyreállítási és alkalmazkodóképességi tervet (NRRP), a szovjet típusú tervezéshez hasonlítva azt, míg Paolo Gentiloni távozó gazdasági biztos arra sürgette Olaszországot, hogy közép- és hosszú távon összpontosítson, és tartsa szemmel az adósságát.
Az NRRP és a Stabilitási Paktum miatt feszültségek alakultak ki Olaszország és az Európai Unió között, amelyeket Giorgetti pénteken a Rimini városában tartott, a népek közötti barátságért rendezett találkozón, a legmagasabb szintű éves katolikus csúcstalálkozón tett megjegyzése váltott ki.
„A mitikus NRRP-ben milliárdok vannak a képzettségnövelésre, átképzésre, vagy a GOL projektre, a nemzeti készségfejlesztési tervre. Bombázhatnám önöket olyan tervek és projektek címeivel, amelyek a Szovjetunió ötéves terveihez hasonlítanak – elnézést a viccért” – mondta a miniszter, bírálva az NRRP képzésre vonatkozó részét.
Paolo Gentiloni, az EU gazdasági biztosa néhány órával később reagált, és a feszültséget azzal játszotta le, hogy a megjegyzést viccnek ismerte el. „Azt mondani, hogy az NRRP szovjet beavatkozásokból áll, viccnek tűnik. Jól ismerem Giorgetti miniszter urat és a humorérzékét” – mondta.
Gentiloni azonban nem zárkózott el attól, hogy foglalkozzon az olasz gazdasági miniszter által felvetett alapvető kérdésekkel. Rámutatott, hogy az EU „átlépte a Rubicont” a nemzeti reformprogram finanszírozására használt eurókötvényekkel, megjegyezve, hogy a 190 milliárd eurós forrással „Olaszország a fő kedvezményezett”.
„Természetesen, ha nem költjük el ezt a pénzt és nem hajtjuk végre ezeket a beruházásokat, akkor bürokráciai problémánk lesz” – tette hozzá.
Az összecsapás a Stabilitási Paktum reformjára is kiterjedt.
Giorgetti sikert könyvelhetett el annak biztosításában, hogy a költségvetési kiigazítás időkeretét hét évre hosszabbítsák meg azon országok számára, amelyek teljesítik a nemzeti reformprogramban foglalt határidőket.
„Az új Stabilitási Paktum közép- és hosszú távú tervezést ösztönöz: egy 4-7 évre szóló többéves tervről van szó, amelyet több országnak a következő hetekben – lényegében most – be kell nyújtania a Bizottságnak” – emlékeztetett.
A háttérben a 25 milliárd eurós költségvetési manőver fenyegető kihívása áll, ezt a kérdést Giorgetti kivételével szinte minden rimini panellakó kiemelte.
Forrás: Euractiv