Fokozódnak a kínai-EU kereskedelmi feszültségek
A kínai kereskedelmi minisztérium pénzügyminisztériuma pénteken ülést tartott, hogy meghallgassa az iparági és tudományos szakértők véleményét és javaslatait a nagy hengerűrtartalmú motorral működő üzemanyaggal hajtott autókra kivetett importvámok emeléséről. A kapcsolódó adókulcs a jelentések szerint akár a 25%-ot is elérheti. Az adatok azt mutatják, hogy az EU-ból Kínába exportált nagy hengerűrtartalmú üzemanyaggal hajtott járművek 36%-a Németországból, 20%-a pedig Szlovákiából származik.
A pénteki vita a magasabb vámokról nem a semmiből jött. Kedden az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a kínai elektromos járművekkel szembeni szubvencióellenes vizsgálatban javasolt végleges intézkedéseit, és a meglévő 10%-os alapadó mellett 17% és 36,3% közötti további szubvencióellenes adót javasolt a Kínában gyártott akkumulátoros elektromos járművekre, kivéve a Teslát, amelyre 9%-os kiegészítő vámot vetnek ki. Ha jóváhagyják, ezek az intézkedések öt évig maradnának érvényben.
A bejelentés heves reakciókat váltott ki Kínából, a kínai kereskedelmi minisztérium elfogultnak minősítette az EU vizsgálatát, és kijelentette, hogy minden szükséges intézkedést megtesz a kínai vállalatok törvényes jogainak és érdekeinek védelmében.
Az EU vizsgálatának hatása a kínai EV-exportra nyilvánvaló: 2023 júliusában az EU-ba irányuló export értéke 2,4%-kal csökkent az előző évhez képest. A vizsgálat az EU-n belül is aggodalmakat keltett a Kína-EU kereskedelmi kapcsolatokra és a blokk zöld átmenetére gyakorolt hatásával kapcsolatban.
A Chatham House és a Bruegel szakértői arra figyelmeztetnek, hogy a kínai elektromos járművekre kivetett büntetővámok súlyosan hátráltathatják az EU éghajlati céljait, mivel a költséghatékony kínai tiszta energiaforrások kizárása megnövekedett költségvetési beruházásokat tehet szükségessé. Jelenleg az EU jelentős, évi 406 milliárd euróra becsült éghajlati beruházási hiánnyal küzd, amelynek a 2030-as célok eléréséhez meg kell duplázódnia.
Szerdán a kínai kereskedelmi minisztérium a hazai ipar kérésére szubvencióellenes vizsgálatot indított egyes, az EU-ból importált tejtermékekkel kapcsolatban. A vizsgálat különböző sajtokra, magas zsírtartalmú tejre és tejszínre irányul.
A Politico jelentése szerint az érintett tejtermékek éves termelési értéke meghaladja az 500 millió eurót, amelyhez Franciaország (190 millió euró), Olaszország (55 millió euró), Dánia (50 millió euró) és Hollandia (45 millió euró) jelentős mértékben járul hozzá. A vizsgálat 20 uniós vonatkozású támogatást fog vizsgálni, köztük hét, az EU közös agrárpolitikája (KAP) keretében nyújtott támogatást, valamint 13 nemzeti támogatást olyan országokból, mint Ausztria, Belgium (Flandria), Olaszország és más országok.
Az EU tejiparát aggasztja, hogy Kína a vizsgálatot más termékekre is kiterjesztheti. Az EU Kína második legnagyobb tejipari beszállítója, 2023-ban Kína tejipari importjának 36%-át adja. Írország vezeti az EU Kínába irányuló tejipari exportját, 461 millió dolláros 2023-as értékesítéssel.
Válaszul Charlie McConalogue, Írország mezőgazdasági minisztere azt tervezi, hogy kereskedelmi delegációt vezet Kínába. John Clarke, az Európai Bizottság korábbi igazgatója arra figyelmeztetett, hogy Kína nem hagyhatja figyelmen kívül az EU múltbeli sikereit a támogatási vitákban. Az Európai Tejipari Szövetség azt állítja, hogy a KAP-támogatás megfelel a WTO szabályainak.
A tejtermékek mellett Kína dömpingellenes vizsgálatot indított az EU sertéshús- és pálinkaágazatával szemben is. Kína 2024 júniusában 3 milliárd euró értékű uniós sertéshúsimportot kezdett vizsgálni, 2024 januárjában pedig 1,6 milliárd euró értékű pálinkaimporttal kapcsolatban indított dömpingellenes vizsgálatot. Figyelemre méltó, hogy a Kínába irányuló francia pálinkaexport 2024 júliusában 52,5%-kal csökkent az előző évhez képest.
A kereskedelmi súrlódások közelmúltbeli aggasztó fokozódása azt mutatta, hogy a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos uniós szubvencióellenes vizsgálat „Pandora szelencéjét” nyithatja meg. Az üzleti szféra reméli, hogy az EU objektívebb szemléletet fog képviselni Kína ipari fejlődésével kapcsolatban, és párbeszéd és konzultációk révén igyekszik majd megoldani az aggályokat.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU