Letartóztattak egy Missouriból való nőt, aki állítólag Elvis Presley családját akarta átverni Graceland eladásával
Ma reggel, Elvis halálának évfordulóján letartóztattak egy Missouri állambeli nőt egy állítólagos tervvel kapcsolatban, amelynek célja az volt, hogy Elvis Presley családját több millió dollárral megrövidítsék Graceland tulajdonjogának kicsalásával – jelentette be pénteken az amerikai igazságügyi minisztérium.
Lisa Findley állítólag úgy szervezte meg a Graceland eladásának lebonyolítására irányuló tervét, hogy hamisan azt állította, Presley lánya, Lisa Marie halála előtt egy általa vissza nem fizetett kölcsön biztosítékaként elzálogosította a birtokot – közölték az ügyészek.
„A pimasz terv részeként azt állítjuk, hogy a vádlott számos hamis dokumentumot készített, és ezek bemutatásával próbált meg egyezséget kicsikarni a Presley családtól” – mondta Nicole Argentieri, a DOJ bűnügyi osztályának vezetője a letartóztatást bejelentő nyilatkozatában.
„Memphi lakosként tudom, hogy Graceland nemzeti kincs” – mondta Kevin G. Ritz, Tennessee nyugati körzetének államügyésze. „Ez a vádlott állítólag egy arcátlan tervet használt arra, hogy megpróbálja becsapni a Presley családot e kivételesen fontos műemlékkel kapcsolatos érdekeltségétől. Természetesen minden lakástulajdonos megérdemli, hogy tulajdonát megvédjék a csalástól, és az Igazságügyi Minisztérium határozottan üldözni fog mindenkit, aki pénzügyi bűncselekményeket vagy személyazonossági lopást követ el”.”
A bírósági dokumentumok szerint Findley állítólag három különböző személynek adta ki magát, akik egy Naussany Investments & Private Lending LLC (Naussany Investments) nevű fiktív magánhitelezőhöz kapcsolódtak. Findley állítólag hamisan azt állította, hogy Elvis Presley lánya 2018-ban 3,8 millió dollárt vett fel kölcsönt a Naussany Investments-től, a kölcsön fedezetéül Gracelandet ajánlotta fel, és nem fizette vissza az adósságot.
Az állítólagos követelés rendezésére Findley állítólag 2,85 millió dollárt kért Elvis Presley családjától. Findley állítólag olyan kölcsöndokumentumokat hamisított, amelyeken Elvis Presley lányának és egy floridai állami közjegyzőnek az aláírását hamisította. Findley ezután állítólag hamis hitelezői igényt nyújtott be a Los Angeles-i Kaliforniai Legfelsőbb Bírósághoz, és egy hamis vagyonkezelői okiratot a memphisi Shelby megyei anyakönyvi hivatalhoz.
Findley állítólag egy csalárd árverési hirdetményt is közzétett a The Commercial Appeal című napilapban, Memphis egyik napilapjában, amelyben bejelentette, hogy a Naussany Investments május 23-án a legmagasabb ajánlatot tevőnek kívánja elárverezni Gracelandet. Végül, amikor Elvis Presley családja beperelte a Naussany Investments-t Tennessee állam bíróságán a Graceland eladásának megakadályozására tett erőfeszítések részeként, Findley állítólag hamis bírósági beadványokat nyújtott be.
Miután a rendszer a média világméretű figyelmét felkeltette, Findley állítólag írásban fordult Elvis Presley családjának képviselőihez, a Tennessee állami bírósághoz és a médiához, és hamisan azt állította, hogy a lebonyolításért felelős személy egy nigériai személyazonosság-tolvaj volt, aki Nigériában tartózkodik.
„A hírnév és a pénz mágnesként vonzza a bűnözőket, akik megpróbálnak tőkét kovácsolni egy másik személy hírességének státuszából” – mondta Eric Shen, a U.S. Postal Inspection Service (USPIS) bűnügyi nyomozócsoportjának főfelügyelője. „Ebben az esetben Findley asszony állítólag kihasználta a Presley családban történt nagyon nyilvános és tragikus eseményeket, hogy kihasználja a Graceland örököseinek nevét és anyagi helyzetét, és megpróbálta ellopni azt, ami jogosan a Presley családot illeti, saját személyes hasznára. A postai felügyelők és bűnüldöző partnereik véget vetettek alantas tervének, megvédve a Presley családot a további károktól és stressztől. Ez is példája a könyörtelen nyomozói munkánknak és elkötelezettségünknek, hogy a bűnözőket bíróság elé állítsuk illegális tevékenységük miatt.”
„A vádak és a bűnüldözési intézkedések mai bejelentése azt mutatja, hogy széleskörűen vizsgáljuk a személyazonosság-lopással és postai csalással kapcsolatos vádakat, amelyek az élet minden területéről érintenek embereket” – mondta Joseph E. Carrico különleges ügynök, az FBI memphisi területi irodájának vezetője. „Továbbra is erőteljesen fogjuk üldözni az olyan személyek elleni ügyeket az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt, akik ellopnának egy személyazonosságot, és csalást használnának fel arra, hogy személyes hasznot húzzanak belőle.”
Findley-t postai csalással és súlyos személyazonosság-lopással vádolják. Ha elítélik, a súlyos személyazonosság-lopásért legalább két év kötelező börtönbüntetéssel, postai csalásért pedig legfeljebb 20 év börtönbüntetéssel kell számolnia.
Az USPIS és az FBI memphisi területi irodája az FBI kansas city-i területi irodájának jelentős támogatásával nyomoz az ügyben.
Az ügyben Cory E. Jacobs főügyészhelyettes és Christopher Fenton, a Bűnügyi Osztály Csalási Osztályának ügyészhelyettese és Carroll L. André III, a Tennessee nyugati körzetének helyettes ügyésze folytatja a büntetőeljárást, jelentős segítséget nyújtva a Missouri nyugati körzetének ügyészi hivatalától.
Forrás: US Department of Justice