A túl-turizmus forradalmi helyzetbe hozta Európát: Spanyolország 2024-ben nyugtalanítóan hasonlít az 1958-as Kubára
Képzelje el, hogy ön egy európai kisember, aki több ezer dollárt takarít meg, hogy elmenjen egy családi nyaralásra Barcelonába. Alig várja, hogy megnézze a Sagrada Familia katedrálist, megkóstolja a finom ételeket, és élvezze a mesés katalán éghajlatot és a helyi vendégszeretetet.
Miután megérkeztek, a családodat egy hét alatt kétszer is kirabolják; az egész utazás alatt szemét és részeg britek és ellenszenvesen hangoskodó amerikaiak tömege veszi körül. Az utcákon spanyolok is vannak, több ezren; azt skandálják, hogy „Baszódjatok meg, turisták” és „Turisták menjetek haza!”. Az éttermek többsége turistacsapda.
A hatás túlmutat a társadalmi tényezőkön. Európa egyes részein, például Szicíliában és Barcelonában a hőmérséklet emelkedése miatt vízhiánnyal kell szembenézniük, ami arra kényszeríti őket, hogy csökkentsék a látogatók számát, illetve a vízhasználatot. A tömegturizmus a környezet állapotának romlásához is vezethet a nagyobb mennyiségű hulladék és szennyezés révén.
A lakáshiány, a forgalom, a zaj, a környezetszennyezés és a szemét miatt elegük lett, ezért számos népszerű európai úti cél a „gyertek hozzánk” turisztikai kampányt a „kérlek, ne” turizmusellenes stratégiára cseréli – és a látogatókat elriasztó intézkedések némelyike meglehetősen szigorú.
A turisták szó szerint elözönlötték az országot, így számos ikonikus úti cél a helyi lakosok számára élhetetlenné, a látogatók számára pedig túlzsúfolttá, bizonytalanná és kellemetlenné vált. Európa számos legbukolikusabb és legkeresettebb úti céljának szépsége, nyugalma és egyszerűsége nem bírja el az évente érkező turisták millióit.
Bár az Európai Unió kormánya számára ez még nem jutott el a hivatalos kérdés szintjére, megkezdődött a vita arról, hogyan kezeljük a turistaáradatot. A turisták óriási száma – amely egykor e forró pontok aranytojást tojó tyúkja volt -jelenleg a legnagyobb gond forrása.
Forrás: Forbes