Farakasölő Ursula von der Leyen pórul jár
Egy újabb nap, egy újabb bírósági ítélet, amely kiborította a bosszúra éhes, farkasölő Ursula von der Leyent. Hiába adta uniós parancsba a farkasok leölését, a bíróságok sorban megálljt hirdetnek az esztelen törvénynek.
Az EU legfelsőbb luxembourgi bírósága hétfőn úgy döntött, hogy mivel a farkas védett faj, „nem jelölhető ki vadászható fajként”. A bírák szerint az északnyugat-spanyolországi Kasztília és León tartományban egy regionális törvény megsértette az uniós környezetvédelmi jogot, mert lehetővé tette a farkasok vadászatát, annak ellenére, hogy a faj nem áll jól Spanyolországban.
Egy hónapon belül ez a második olyan ítélet, amelyben az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy a tagállamoknak nagyon óvatosnak kell lenniük, amikor lazítanak a farkasokra vonatkozó vadászati szabályokon, és ez nem mehet a nagytestű ragadozó hosszú távú védelmének rovására.
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke nem ért egyet ezzel, és azt állítja, hogy a farkasvadászat elleni uniós jogszabályoknak rugalmasabbá kell válniuk, mert bár „a farkasok visszatérése jó hír a biológiai sokféleség szempontjából Európában… a farkasfalkák koncentrációja egyes európai régiókban valódi veszélyt jelent, különösen az állatállományra nézve”.
Decemberben von der Leyen javaslatot terjesztett elő, hogy a szőrös nemezisének védettségi státuszát „szigorúan védettről” „védettre” minősítsék vissza, ami megkönnyítené a nemzeti hatóságok számára, hogy a gazdák haszonállatait – vagy pónikat – fenyegető állatokkal szembeni leölési parancsot adjanak ki.
Egyes feltételezések szerint von der Leyen érdeklődésének a farkasok jogi kezelése iránt köze lehet ahhoz, amikor egy farkas megölte szeretett póniját, Dollyt, és a német hatóságok soha nem fogták el. Mások arra a tényre mutatnak rá, hogy a farkasok leölésének megkönnyítése von der Leyen politikai családjának, a jobbközép Európai Néppártnak régi követelése.
A Bizottság elnöke az elmúlt hónapokban személyesen követte nyomon az aktával kapcsolatos tárgyalásokat, de egyelőre nem világos, hogy sikerül-e az uniós kormányok többségét rábírnia az elképzelésére. Az uniós környezetvédelmi miniszterek ugyanis ellenállnak, míg a mezőgazdasági miniszterek széles körben támogatják a javaslatot.
Forrás: Politico