Számolja még valaki? Újabb 50 milliárd dolláros hitel Ukrajnának, befagyasztott orosz vagyonból
Az EU és az Egyesült Államok közel áll a megállapodáshoz, hogy egyenlően osszák fel egymás között az Ukrajnának nyújtott 50 milliárd dolláros hitelhez való hozzájárulást – mondta a POLITICO-nak két, a tárgyalásokról tudó tisztviselő.
Brüsszel és Washington egyenként 20 milliárd dollárt adna az Oroszország ellen Vlagyimir Putyin 2022. februári inváziója óta harcoló országnak a megállapodás vázlata szerint, amelyet a G7-ek pénzügyminisztereinek szerdai, Rio de Janeiróban, Brazíliában tartandó találkozóján vitatnak meg. A hitel fennmaradó részét Nagy-Britannia, Japán és Kanada állná.
Az egyezség megkötése megnyitná az utat a nyugati szövetség előtt, hogy a hitel nyújtson Ukrajnának az önmaga által szabott év végi határidő előtt. A kormányok korábban azt mondták, hogy a kölcsönt több célra is fel lehetne használni, többi között védelmi vagy humanitárius célokra.
A G7-ek vezetői júniusban megállapodtak az 50 milliárd dolláros kölcsön nyújtásáról, amelyet a Nyugaton immobilizált több mint 250 milliárd eurós orosz vagyon befektetéséből származó bevételből fizetnek vissza. A vagyon nagy részét a brüsszeli székhelyű Euroclear értékpapír-letétkezelőnél tartják.
A szövetségesek közötti nézeteltérések a hitel felosztásáról azonban megakasztották az előrehaladást.
A legkényesebb kérdés az, hogy az Egyesült Államok várhatóan bevonja a Kongresszust, ha a kölcsön az amerikai adófizetők pénzét veszélyeztetőnek ítéli, ami felveti a félelmet, hogy a folyamat a határidőn túl is elhúzódik – mondták a tárgyalásokról tudó tisztviselők.
E kockázat elkerülése érdekében Washington biztosítékokat kér az EU-tól arra vonatkozóan, hogy az orosz vagyon befagyasztva marad, amíg a teljes kölcsön visszafizetése meg nem történik.
A blokk azt javasolta, hogy írják bele a törvénybe, hogy a vagyontárgyakat mindaddig zárolják, amíg Oroszország vissza nem fizeti a háború utáni kártérítéseket Ukrajnának – mondta két uniós diplomata a POLITICO-nak.
Az Európai Bizottság a G7-ek megállapodásának uniós jogba való átültetésére irányuló saját szövegjavaslatától elzárkózott, mivel továbbra is bizonytalan a hitelhez való pontos hozzájárulása. Brüsszelben azonban egyre nagyobb az optimizmus, hogy erre már szerdán sor kerülhet.
A POLITICO által látott napirendtervezet szerint a befagyasztott eszközök szerepelnek az uniós nagykövetek szerdai heti találkozójának lehetséges napirendi pontjai között.
Forrás: Politico