Az uniós könyvvizsgálók: a tagállamok 15 milliárd eurót költöttek el a semmire a kohéziós alapokból
Az Európai Számvevőszék hétfőn (július 8-án) közzétett jelentése szerint az elmúlt években több milliárd eurót költöttek el a semmire a kohéziós alapokból, mivel az Európai Bizottság és a tagállamok nem alkalmaztak megfelelő biztosítékokat.
A tanulmány megállapította, hogy a 2014-2020-as költségvetési időszakban kifizetett 317 milliárd eurónyi kohéziós alapból nagyjából 15 milliárd eurót olyan módon használtak fel, amely nem felelt meg a nemzeti vagy uniós szabályoknak.
A számvevők megállapították továbbá, hogy a “megbízhatósági keret” – egy intézkedéscsomag, amelynek célja a kiadások “hibaarányának” csökkentése a korábbi költségvetésekhez képest – segített csökkenteni a hibás felhasználás szintjét 6%-ról 4,8%-ra, de ez az arány továbbra is jóval meghaladja az EU saját 2%-os jogi küszöbértékét.
“Összességében elemzésünk azt mutatja, hogy a kohéziós politika megbízhatósági keretrendszere, bár 2007 óta segített a hibák általános szintjének csökkentésében, nem volt hatékony abban, hogy azt a szabályokban meghatározott 2%-os lényegességi küszöbérték alá csökkentse” – állapította meg a tanulmány.
A jelentés a kohéziós politika jövőjéről szóló, egyre erősödő vita közepette készült, amelynek célja a gazdaságilag hátrányos helyzetű régiók fejlődésének ösztönzése, és amely a blokk rendes költségvetésének nagyjából egyharmadát teszi ki.
Az év elején egy, az EU által megrendelt független jelentés arra a következtetésre jutott, hogy a kohéziós politikát sürgősen át kell alakítani, hogy megállítsák az euroszkeptikus pártok térnyerését, amelyek veszélyeztetik az európai projekt “túlélését”.
Az ellenőrök jelentős problémákat tártak fel mindhárom “védelmi vonallal” kapcsolatban, amelyek a kohéziós alapok megfelelő felhasználását hivatottak biztosítani – nevezetesen a tagállamok irányító hatóságai, az ellenőrző szervek és maga a Bizottság.
Hangsúlyozták azonban, hogy az EU végrehajtó szerve “fenntartja a végső felelősséget az EU pénzügyi érdekeinek védelméért”.
Forrás: Euractiv