
Egyesült Királyság: A Munkáspárt hivatalosan is többséget szerztett, a szélsőjobboldal segítségével
Az Egyesült Királyságban a Munkáspárt a lehetséges 650 mandátumból több mint 411-et szerzett meg, így hivatalosan is a július 4-i parlamenti választások győztese lett, és véget vetett a jobboldali Konzervatív Párt 14 éves uralmának.
A Munkáspárt teljesítménye nagyon hasonló az 1997-ben elért 418 mandátumhoz, amikor Tony Blair vezetésével győzelmet arattak, bár 2005 óta a legalacsonyabb (61%-os) választási részvétel mellett.
A Rishi Sunak vezette Konzervatívok ezzel szemben történelmi vereségre, a brit általános választásokon valaha elvesztett legtöbb mandátumra számíthatnak, azaz mindössze 119 mandátumot szereztek, ami kétharmados csökkenést jelent a 2019-es eredményükhöz képest. A párt a közvélemény-kutatásokban már 2022 óta a Munkáspárt mögött kullog.
Több tucat konzervatív miniszter és tíz kabinettag vesztette el a mandátumát ezen a választáson, de a miniszterelnök nem volt köztük. Újraválasztása után elismerte, hogy a Munkáspárt nyerte a választást, és felhívta Keir Starmer frakcióvezetőt, hogy gratuláljon neki. Közölte, hogy később Londonból nyilatkozik az országos eredményről, ahol a The Times of London szerint le fog mondani a Konzervatív Párt vezetői tisztségéről.
A Brexit sebeket hagyott maga után
Első pillantásra a várható eredmény nem sokat változtat Európa számára, az EU-UK kapcsolatok nagyrészt hiányoznak a munkáspárti és a konzervatív párt programjából, és a szakértők a bizalom szerény erősödését jósolják.
A Munkáspárt azonban ígéretet tett az Európával való, szerinte “józanabb” kapcsolatra. Azonban a munkáspártiak Európától való távolságtartásán a szélsőjobboldali Reform UK fog dolgozni, amely az előrejelzések szerint négy mandátumot szerzett. A választások kiírása előtt egy képviselőjük volt, az ashfieldi Lee Anderson, aki átállt a kormányzó konzervatívoktól. Hajnali 3 óra körül (közép-európai idő szerint) Anderson lett az első olyan képviselő, akit a Reform UK saját jogán nyert meg a választásokon. Hamarosan csatlakozott hozzá Nigel Farage, aki nyolcadik választási pályázata során mostantól Clacton képviselőjeként fog tevékenykedni.
A mandátumokat leszámítva, a reformpárti jelöltek az ország különböző pontjain gyakran a második és harmadik helyen végeztek, több tízezer szavazatot elvéve a konzervatív párttól, amelyről úgy vélték, hogy “elszúrta a Brexitet”, és a szavazók aránya alapján összességében a harmadik helyen állt. Simon Usherwood akadémikus az exit poll után azt írta az X-en, hogy a Reformnak jó esélye lesz arra, hogy a parlamenten belülről népszerűsítse a programját, és a konzervatívokat az ő álláspontjuk felé húzza.
Forrás: Euractiv