Macron nagy húzása: saját pártja nem vesz részt a választáson, hogy a szélsőségesek egymással versengjenek és egyiknek se lehessen abszolút többsége
Két nappal azután, hogy a szélsőjobboldali Rassemblement National történelmi előnyre tett szert a francia parlamenti választások első fordulójában, 218 jelölt, főként a baloldali Nouveau Front Populaire és a Macron-féle Ensemble bejelentette, hogy kiszáll a versenyből, hogy megakadályozza, hogy a szélsőjobboldal abszolút többséget szerezzen a vasárnapi utolsó fordulóban.
Ezek az első fordulóban induló jelöltek mindannyian a legalacsonyabb szavazatszámot kapták az első három helyezett közül, akik biztosították volna helyüket a vasárnapi második fordulóban, de az első fordulóban első vagy második helyen végzett Rassemblement National (RN) jelöltjeivel kellett volna megmérkőzniük. A versenyből való kiesés azt jelenti, hogy a választók a választókerületük Rassemblement National jelöltje és egy másik pályázó közül választhatnak.
Végül 218 harmadik helyen végzett jelölt lépett vissza, hogy a szélsőjobboldal ne szerezzen abszolút többséget a nemzetgyűlésben, így 88 harmadik helyezett marad.
Bár a jelölteknek kedden 18 óráig volt idejük dönteni arról, hogy visszalépnek-e vagy sem, az utolsó órákig nem volt világos, hogy a Macron-jelöltek miként foglalnak majd állást.
A hivatalos pártvonal elmosódott, Gabriel Attal miniszterelnök azt mondta, hogy “egyetlen szavazat sem mehet az RN-re”, de nem adott egyértelmű utasításokat a szélsőbaloldali La France Insoumise (LFI) párt vezető baloldali jelöltjéről – aki szerinte ugyanolyan “szélsőséges”, mint a szélsőjobboldaliak.
A centrista Ensemble koalíció vezetői ezért nem tudtak megegyezni a legjobb stratégiáról, és néhányan – köztük Roland Lescure energiaügyi miniszter és politikai nagyágyú, valamint Valérie Hayer, a Renew Europe elnöke – nyilvánosan egyértelmű RN-ellenes álláspontot követeltek.
A jobboldali konzervatív Les Républicains párt nem adott ki szavazási utasítást, és nem kérte harmadik helyen álló jelöltjeit, hogy lépjenek vissza. Egyedül a Nouveau Front Populaire tette egyértelművé, hogy valamennyi jelöltje visszalép, hogy csökkentse az RN esélyeit, és – a legtöbb esetben – segítse a Macron-párti jelöltet. A 218 visszalépő közül 130-an a baloldalról, és csak 82-en az Ensemble-ból.
Becslések szerint az RN az 577 helyből 289 mandátumot szerezhetne, ha a harmadik helyezett jelölt nem lépne vissza. Az új közvélemény-kutatások szerint a szélsőjobboldal 240-250 mandátummal elmaradhat, ezért a szimpatizáns konzervatívok további támogatására lenne szüksége.
A felméréseket azonban óvatosan kell értelmezni, mivel a választói magatartás a második fordulóban mindig összetett. Az RN vezetői a visszalépési hullámot “a választók megvetéseként” utasították el, ahogyan Marine Le Pen pártelnök a France Inter francia rádiónak nyilatkozva fogalmazott.
Forrás: Euractiv