A cseh liberálisok nekirontottak Babiš-nak, amiért merészelt Orbánnal összefogni
A vita azt követően robbant ki, hogy Babiš bejelentette új politikai szövetségét, melynek neve “Hazafiak Európáért” , amelyet Herbert Kickl (FPÖ) osztrák szélsőjobboldali vezetővel és Orbán Viktor (Fidesz) magyar miniszterelnökkel közösen hozott létre.
Míg Orbán továbbra is blokkolja az Ukrajnának nyújtott uniós támogatásokat, és fenntartja a kapcsolatokat Moszkvával, addig Kickl azt állítja, hogy Oroszország és a NATO egyaránt felelős Ukrajna megszállásáért, és hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók az osztrák semlegesség megsértését jelentik.
Babiš megvédte az új koalíciót, és Európa-barátként pozicionálta azt.
“Orbán [keddi ukrajnai] látogatása azt mutatja, hogy ő egy igazi Európa-párti politikus, aki az erőszak és a háború beszüntetését helyezi előtérbe” – mondta Babiš az X-en. Beszélt a folyamatban lévő tárgyalásokról is, amelyek az Európai Parlamentben a “Hazafiak Európáért” csoport megalakításáról folynak, és reményét fejezte ki, hogy a jövő héten elindul.
Ezeket az állításokat azonban kritika fogadta. Veronika Vrecionová, a kormányzó Cseh Polgári Demokrata Párt (ODS, ECR) európai parlamenti képviselője elutasította, hogy Babiš Európa-barátnak állította be a szövetséget.
“Mulatságos, hogy Babiš milyen kétségbeesetten próbálja ezt bizonyítékként eladni, hogy az új képviselőcsoportja nem oroszbarát. Nem láttam semmilyen változást a Fidesz vagy az FPÖ álláspontjában az Ukrajna-támogatással kapcsolatban. Továbbra is ismételgetni fogjuk: Hazafiak Európáért valójában ‘Oroszország, mindent nektek'” – írta Vrecionová az X-en.
Ondřej Krutílek, egy másik ODS-es EP-képviselő “Koalíció az Ukrajnának nyújtott segélyek elutasításáért” néven nevezte a formálódó csoportot. Kritizálta a vezetőket, amiért naivan hisznek abban, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások leállítása békéhez vezetne. “Ez egy veszélyesen leegyszerűsítő és történelmileg tudatlan álláspont. Az agresszorok megbékítése még soha nem hozott békét” – érvelt.
Jan Farský, a STAN (néppárti) párt újonnan megválasztott európai parlamenti képviselője mély aggodalmát fejezte ki a szövetséggel kapcsolatban. “Ez veszélyesebb, mint amire számítottam” – írta az X-en.
A legújabb médiajelentések szerint a szövetséghez csatlakozhatnak az olasz és portugál szélsőjobboldali pártok, nevezetesen a Lega és a Chega (mindkettő jelenleg ID). Ahhoz azonban, hogy hivatalos frakcióvá váljon az Európai Parlamentben, legalább hét országból kell képviselőket szereznie.
A cseh média arról számolt be, hogy a francia szélsőjobboldali Rassemblement National (ID) is csatlakozhat az új szövetséghez.
Forrás: Euractiv