A politikai alapú uniós Green deal nagy bukása: csak négy uniós tagállam nyújtotta be időben hosszú távú éghajlat-változási és energiaügyi tervét
Június 30-ig az uniós országok jogilag kötelesek voltak benyújtani a 2030-ig szóló nemzeti energia- és éghajlat-változási terveiket (NECP-k). Ezek a dokumentumok kulcsfontosságúak annak értékeléséhez, hogy az EU jó úton halad-e az éghajlat-változási célok megvalósítása felé.
A határidő ellenére “mindössze négy tervet kaptunk” – mondta hétfőn (július 1-jén) az Európai Bizottság szóvivője. A határidőre leadott terveket Hollandia, Svédország, Finnország és Dánia nyújtotta be, amelyek a blokk kibocsátásának 8%-át fedik le. “A Bizottság nyomatékosan kéri a többi tagállamot, hogy a lehető leghamarabb nyújtsák be terveiket” – tette hozzá a szóvivő.
A tervek elküldése Brüsszelbe az uniós országok “jogi kötelezettsége” – mondta a tisztviselő. Az Európai Bizottság azonban habozik, hogy azonnal beperelje őket az uniós éghajlatirányítási rendelet megsértése miatt.
“Első lépésként” a Bizottság azt tervezi, hogy “sürgősséggel” felveti a kérdést a miniszterekkel a környezetvédelmi és energiaügyi miniszterek “ebben a hónapban megrendezésre kerülő” informális találkozóján – tették hozzá.
Az éghajlat-változási tervek teljes körű áttekintését a Bizottság kulcsfontosságúnak tartja ahhoz, hogy megértse, az EU jó úton halad-e az éghajlat-változási célok megvalósítása felé, és hogy a vállalkozások számára világosabbá tegye a beruházásokat.
Hogy Franciaország benyújtja-e a brüsszeli követelményeket megerősítő tervet, még nem tudni. Párizs folyamatos vitában áll Brüsszellel az atomenergia szerepéről.
Ausztria kormánya valószínűleg szintén nem fog tudni megállapodni egy tervben, mivel ősszel választások lesznek, és a kormány az EU természetvédelmi törvényéről szóló szavazás után is vitában áll.
Forrás: Euractiv