Orbán, Babiš, Kickl új “hazafias” szövetsége olyan Európát akar, amely “igazságot szolgáltat az európai együttműködés eredeti céljainak, és újjáéleszti azokat”
Herbert Kickl osztrák szélsőjobboldali vezető (FPÖ), Orbán Viktor magyar miniszterelnök (Fidesz) és Andrej Babiš volt cseh államfő (ANO) vasárnap (június 30-án) “Hazafiak Európáért” néven új politikai szövetséget hozott létre, amelynek célja az uniós intézmények átalakítása és az EU migrációval, zöld politikával és az ukrajnai háborúval kapcsolatos megközelítésének megváltoztatása.
A három ország populista pártjaiban gyökerező szövetség július 15-ig, a strasbourgi választókerületi üléssel egy időben új képviselőcsoportot kíván alakítani az Európai Parlamentben.
A három alapító párt összesen 24 európai parlamenti (EP-) képviselőt szerzett a legutóbbi uniós választásokon. Ezzel teljesítik az Európai Parlamentben a képviselőcsoport létrehozásának egyik feltételét. A megalakuláshoz legalább 23 európai parlamenti képviselőre van szükség. Az EP-képviselőknek azonban legalább hét különböző tagállamból kell érkezniük. Így legalább négy másik európai ország pártjait kell meggyőzniük arról, hogy hozzák létre ezt a képviselőcsoportot, és így befolyást gyakorolhatnak a politikák alakítására.
A Hazafiak Európáért koalíció programjának központi eleme a nemzeti szuverenitás védelme a Brüsszel általuk túlhatalomnak tekintett túlkapásokkal szemben. “Meg kell erősítenünk az egyes tagállamok szuverenitását” – jelentette ki a cseh Babiš, bírálva a szerinte a központosítás és a Brüsszel által uralt szövetségi struktúra irányába mutató tendenciát.
Herbert Kickl hangsúlyozta, hogy a hatásköröket vissza kell adni Brüsszelből a tagállamoknak, és az EU központosított hatalmának jelentős csökkentése mellett érvelt. “A valódi szubszidiaritás Európáját akarjuk, a kontinens sokszínűsége melletti egyértelmű elkötelezettséggel” – jelentette ki.
Ez az elképzelés magában foglalja a kisebb uniós közigazgatást és parlamentet, valamint az uniós biztosok számának legalább egyharmaddal való csökkentését.
“Azt akarjuk, hogy az Európai Parlament jelentősen kisebb legyen”
Kickl átfogó reformokat javasolt az uniós intézményekre vonatkozóan, többek között az Európai Parlament méretének drasztikus csökkentését.
“Azt akarjuk, hogy az Európai Parlament jelentősen kisebb legyen, körülbelül akkora, mint az amerikai képviselőház” – javasolta, megjegyezve, hogy a jelenlegi EP 720 képviselői hellyel rendelkezik, míg az amerikai képviselőháznak csak 435 tagja van.
“Az európaiak békét akarnak”
Az új politikai szövetség másik kiemelkedő témája a migráció, és mindhárom vezető elítéli a jelenlegi uniós politikát. “Eltökélt szándékunk, hogy valóban megoldjuk az illegális migráció problémáját. A nemrég elfogadott európai uniós csomagot meg kell változtatni” – állította Babiš, hangsúlyozva, hogy szigorú intézkedésekre van szükség az EU külső határainak biztosítására, az embercsempész-hálózatok felszámolására és az Európában maradáshoz való joggal nem rendelkezők kiutasításának felgyorsítására.
“Minden országnak jogában kell állnia, hogy önállóan döntsön arról, hogy ki éljen és dolgozzon ott” – állította.
A koalíció napirendjén kiemelt helyen szerepelt Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúja. Orbán Viktor bírálta a brüsszeli elitet a helyzet kezelése miatt, azt állítva, hogy megközelítésük felesleges eszkalációhoz és instabilitáshoz vezetett. “Van egy háború a szomszédságunkban, amelynek kitörését nem tudtuk megakadályozni, és ha már kitört, nem tudtuk megállítani” – siránkozott Orbán Viktor.
Aláhúzta a koalíció elkötelezettségét a térség békéje és stabilitása mellett, és bírálta az EU jelenlegi vezetését, amiért állítólag képtelen hatékonyan kezelni a konfliktust. “Az európaiak három dolgot akarnak: békét, rendet és fejlődést. Amit pedig a jelenlegi brüsszeli elittől kapnak, az háború, migráció és stagnálás” – jelentette ki Orbán Viktor.
A Zöld Megállapodás felülvizsgálata
A koalíciós vezetők egyöntetűen bírálták az uniós Green Deal-t is, amely szerintük aláássa a gazdasági versenyképességet és veszélyezteti a jólétet.
Babiš a Zöld Megállapodás felülvizsgálatára szólított fel, és kiegyensúlyozottabb megközelítést javasolt, amely támogatja a fenntartható gazdasági fejlődést anélkül, hogy indokolatlan terheket róna az iparra. “Képviselőcsoportunk olyan kiegyensúlyozott környezetvédelmi politikai megközelítést szeretne, amely támogatja a fenntartható gazdasági fejlődést” – mondta.
Kickl csatlakozott ezekhez az érzésekhez, és azt állította, hogy a jelenlegi politikák deindusztrializációhoz és gazdasági hanyatláshoz vezetnek. “Ehelyett olyan Európára van szükségünk, amely igazságot szolgáltat az európai együttműködés eredeti céljainak, és újjáéleszti azokat” – mondta.
Forrás: Euractiv