Az AfD Németország kormányzását tűzte ki célul
Az AfD kijelentette, hogy hatalomra akar jutni Németországban, amikor pártkongresszusa szombaton (június 29.) csuklyás tüntetők és a rendőrség közötti összecsapásokkal kezdődött, alig néhány héttel azután, hogy rekordot döntött az uniós választásokon.
Mintegy 1000 rendőrt vezényeltek a nyugati Essen városába, ahol a tüntetés szervezői szerint 50 000 tüntető vonult a kongresszus felé. A rendőrség egyelőre nem közölt számadatokat.
“Kormányozni akarunk, először (Németország keleti részén), aztán nyugaton, majd szövetségi szinten” – mondta Tino Chrupalla, az Alternatíva Németországért (AfD) társelnöke a kétnapos, az utcai blokádok miatt félórás késéssel kezdődő tanácskozás mintegy 600 küldöttjének.
A rendőrség hozzátette, hogy paprikaspray-t és gumibotokat használtak, és tizenegy rendőr megsérült.
“A Ruettenscheld negyedben több rendbontó erőszakos akció történt. A tüntetők, akik közül néhányan csuklyásak voltak, megtámadták a biztonsági erőket. Több letartóztatás történt” – közölte az Essen székhelyéül szolgáló Észak-Vesztfália rendőrsége az X-en, korábban Twitteren.
Egy regionális vezető tisztviselő arra figyelmeztetett, hogy a tüntetők között “potenciálisan erőszakos szélsőbaloldali rendbontók” is lehetnek.
Június elején az Alternatíva Németországért (AfD) a 2013-as megalakulása óta elért legjobb európai uniós választási eredményét érte el, a szavazatok 16 százalékát megszerezve a második helyet szerezte meg. Chrupalla méltatta a párt helyi szintű előrelépését és erős európai uniós választási eredményét.
A párt lemaradt a fő konzervatív CDU-CSU ellenzéki blokk mögött, de megelőzte Olaf Scholz kancellár szociáldemokratáit (SPD), amely egy problémás hárompárti koalíció élén van hatalmon.
“Itt maradunk
Az AfD kongresszusa három kulcsfontosságú szeptemberi választást előz meg azokban a tartományokban, amelyek egykor a kommunista Kelet-Németország részét képezték, és ahol az AfD a közvélemény-kutatások szerint az élen áll. “Itt vagyunk és maradunk” – mondta a kongresszust megnyitó Alice Weidel, a párt társelnöke, aki hosszan tartó tapsot kapott.
Az AfD-t kizárták az Identitás és Demokrácia (ID) nevű szélsőjobboldali frakcióból az Európai Parlamentben, amelyben a francia Nemzeti Összefogás (RN) és az olasz Liga volt a partnere. Miközben az AfD igyekezett Krahra hárítani a felelősséget minden közelmúltbeli bajaiért, már korábban is voltak jelei a problémáknak. Az RN már azután elhatárolódott az AfD-től, hogy januárban olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint a német párt a bevándorlók és a “nem asszimilálódott” polgárok kiutasításáról tárgyalt egy szélsőségesekkel tartott találkozón.
A hírek sokkolták Németországot, és hetekig tartó tömegtüntetéseket váltottak ki. Az uniós választások után az AfD kitette Krah-t a Brüsszelbe küldött delegációjából, de úgy tűnik, az ID-csoport nem hajlandó újra felvenni őket, így a párt új partnerek után kutat.
Forrás: Euractiv