A brüsszeli bíróság elutasította a von der Leyen újraválasztása ellen benyújtott keresetet
Egy brüsszeli bíróság szerdán elutasította egy belga lobbista érveit, amelyekkel Ursula von der Leyen újbóli kinevezését ellenezte a Pfizerrel a COVID vakcinákról szóló vitatott szerződéssel kapcsolatos vádakkal összefüggésben.
Múlt pénteken (június 21-én) az uniós választásokon győztes Európai Néppárt (EPP) a francia nyelvű brüsszeli elsőfokú bíróság előtt kellett volna megjelennie abban a sürgősségi eljárásban, amelyet egy belga állampolgár indított, hogy a pártot arra kényszerítse, hogy távolítsa el őt a bizottsági elnöki tisztség csúcsjelöltjeként. Az EPP nem jelent meg a tárgyaláson, de a bíró “sürgősnek” minősítette az ügyet, és meghallgatta a felperes érveit.
2023 áprilisában a felperes – Frédéric Baldan, az EU és Kína kapcsolataira szakosodott belga lobbista – már büntetőfeljelentést tett von der Leyen ellen egy liège-i nyomozási bíró előtt a Pfizer vezérigazgatójával sms-ben folytatott vakcinaszerződés-tárgyalások kapcsán, és hivatali visszaéléssel, közokiratok megsemmisítésével és korrupcióval vádolta.
A felperes ügyvédje szerint azóta 500 szervezet, köztük magánszemélyek, politikai pártok és két uniós tagállam, Magyarország és Lengyelország csatlakozott az ügyhöz.
A májusi, liège-i bírósági tárgyalást december elejére halasztották, ami arra késztette Baldan ügyvédjét, hogy hivatalos értesítést küldjön az Európai Tanácsnak, Věra Jourová értékekért és átláthatóságért felelős biztosnak és Manfred Weber néppárti vezetőnek, amelyben felszólította az EU vezetőit, hogy kényszerítsék von der Leyen és biztosai lemondására.
Az ügyvéd ezután a brüsszeli bíróság elé idézte a néppártiakat, hogy jelenjenek meg a brüsszeli bíróság előtt gyorsított eljárásban, mert az uniós csúcsállásokról – és így a bizottsági elnöki posztról – hamarosan, a június 27-28-i csúcstalálkozón kellene megállapodniuk az uniós vezetőknek.
A hírek szerint von der Leyen újraválasztása várható, de miután az UE27-ek megállapodtak, az Európai Parlamentnek július közepén abszolút többségi szavazással kell megerősítenie a döntést.
A bejelentőkről szóló irányelv
Baldan azzal érvel, hogy őt és a büntetőügy többi felperesét megtorlás érheti, ha von der Leyent újraválasztják, és azt állítja, hogy az uniós bejelentő irányelv értelmében védelmet kell kapnia.
Többször rámutatott például arra, hogy lobbistaként kiállított uniós akkreditációját visszavonták néhány órával az után a sajtótájékoztató után, amelyet a Pfizergate-ről tartott az időközben elhunyt Michèle Rivasi európai parlamenti képviselővel együtt.
A belga bíró azonban elutasította Baldan kérelmét, “mivel nem bizonyította a súlyos kár vagy súlyos kellemetlenség kockázatát, amely indokolná az azonnali határozat meghozatalát” – jelentette az AFP.
Baldan és ügyvédje ragaszkodik ahhoz, hogy teljesíti azokat a kritériumokat, amelyek alapján bejelentőnek tekinthető.
A lobbista az LN24-nek elmondta, hogy azután lépett a nyilvánosság elé, hogy tavaly benyújtotta büntetőfeljelentését, ügyvédje pedig “súlyosnak” tartja az ügyet, ami szintén kritérium, rámutatva a büntetőfeljelentéshez csatlakozott felek számára.
Baldan ügyvédje helytelenítette a bíró azon kijelentését, miszerint a felperes feladata bizonyítani, hogy miért kell őt bejelentőnek tekinteni. Szerinte ez ellentétes az uniós irányelvvel és a belga joggal. Az Euractivnak elmondta, hogy a bíró nem “fordíthatja meg a bizonyítási terhet”.
A bíró azt is kijelentette, hogy “Baldan megkísérelte megismételni a [liège-i] tárgyalást”, utalva a még folyamatban lévő büntetőügyre.
A felperes fellebbezni fog a döntés ellen, és reméli, hogy az EU Parlament július elején tartandó megerősítő szavazása előtt beadványt nyújthat be – értesült az Euractiv.
Forrás: Euractiv