Orbán szerint Németországnak “már nem ugyanaz a szaga”
Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteki (június 21.) berlini látogatásán azt mondta, hogy Németország “már nem ugyanolyan szagú és kinézetű”, és a migráció miatt “színes, multikulturális világgá” vált.
A nacionalista vezető – aki határozottan bevándorlásellenes – a pénteki nap folyamán találkozott volna Olaf Scholz német kancellárral, amikor Magyarország július 1-jén átveszi az Európai Unió hat hónapos soros elnökségét.
A magyar állami rádióban adott heti interjújában Orbán Viktor azt mondta, hogy Németország arca a felismerhetetlenségig megváltozott a 10 évvel ezelőttihez képest. “Több százezer” migráns kapott “gyorsított eljárásban állampolgárságot” – állította.
“Ha összehasonlítom ezt a Németországot a 10 évvel ezelőtti Németországgal, még csak nem is hasonlít rá. Már a szaga sem ugyanaz” – mondta Orbán Viktor. Orbán Viktor szerint Németország, amely egykor példakép volt “szorgalmas emberei” és “rendje” miatt, “már nem az”.
“Ez egy színes, megváltozott multikulturális világ, amelyben a bejövő migránsok már nem vendégek ebben az országban” – mondta.
Tavaly Németországba 334 ezer menedékkérelem érkezett, több, mint bármely más európai uniós országba. A 27 országot tömörítő blokkban a kérelmek száma 2023-ban hétéves csúcsot ért el. Németország az elmúlt két évben közel egymillió menekültet fogadott be, sokan konfliktusok, üldöztetés vagy szegénység elől menekülnek.
Orbán Viktor, aki 2010-ben tért vissza a hatalomba, és az EU leghosszabb ideje hivatalban lévő vezetője, saját országának a migrációval kapcsolatos kemény álláspontját dicsérte, és azt állította, hogy Magyarországon “megőrizte… a béke szigetét”.
A hónap elején az EU legfelsőbb bírósága 200 millió euróra bírságolta Magyarországot, és napi egymillió eurós büntetést szabott ki, amiért nem tartotta be a blokk menekültügyi jogszabályait, és illegálisan toloncolt ki migránsokat. Magyarország maga is munkaerőhiánnyal küzd a csökkenő népesség miatt, és a 9,6 millió lakosú közép-európai ország külföldi munkavállalókhoz fordult.
Az elmúlt négy évben megduplázódott a Magyarországon dolgozó nem uniós munkavállalók száma, a 2019 eleji 35 ezerről 2024 márciusára 78 ezerre emelkedett, a hivatalos statisztikák szerint főként Ázsiából.
Forrás: Euractiv