Uniós posztok harca: második menet
Az uniós vezetőknek a héten nem sikerült megegyezniük arról, hogy ki töltse be az EU vezető tisztségeit. Jövő héten újra megpróbálják. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének pártja, az EPP azonban kezd mohó lenni – és ennek komoly következményei lehetnek Európára nézve.
Mi lesz a következő lépés von der Leyen számára, és hol tartanak Európa nagyágyúi? A POLITICO megválaszolja a legnagyobb kérdéseket a nagy csúcspozíciók szétválasztásával kapcsolatban.
Ursula von der Leyen jövő héten megkapja az uniós vezetők áldását?
Von der Leyen első akadálya, hogy átugorja az uniós vezetők jóváhagyását, még nincs lezárva. A jobbközép Európai Néppárt, amely győztes lett az európai választásokon, növelte a tétet azzal, hogy győzelmét követően nagyobb szeletet követelt a csúcsállások tortájából. Egy hétfői csúcstalálkozón az EPP azt szorgalmazta, hogy az Európai Tanács elnökének ötéves megbízatását osszák fel a szocialistákkal.
A konzervatívok nagyképűsége felbosszantotta a szocialistákat, az Európai Parlament második legnagyobb frakcióját.
“Az EPP meggyújtott egy olyan tüzet, amelyet már nem tudnak irányítani” – mondta egy uniós tisztviselő, aki – a cikkben idézett többi képviselőhöz hasonlóan – névtelenséget kapott, hogy az EU legfelsőbb vezetéséről beszélhessen. “Ha folytatják ezt a zsarnokoskodást, [Charles] Michel legnagyobb álma, hogy Ursula ellen lépjen fel, valósággá válik” – utalva az Európai Tanács elnökének tervére, hogy meghiúsítsa von der Leyen második ciklusbeli ambícióit.
Egyelőre von der Leyen marad az egyértelmű befutó a maradásra. Bár a választások előtt felmerült más nevek, például Andrej Plenković horvát miniszterelnök és Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök neve is, senki sem tekinti őket valódi alternatívának, különösen mivel az Európai Parlamentben is támogatást kellene találniuk.
A következő lépés az EU vezetői számára az, hogy a színfalak mögötti tárgyalásokat megkettőzzék, hogy von der Leyent a jövő heti brüsszeli uniós vezetők találkozóján bebiztosítsák.
Aztán ott van Meloni olasz miniszterelnök, aki az Európai Parlamentben a kemény jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjának tagja. Figyelmeztető lövéseket adott le, hogy nem örül annak, hogy kizárták a koalíciós partnerek – az EPP, a szocialisták és a liberálisok – részvételével zajló csúcspozíciós tárgyalásokból.
“Ha az [Olasz Testvérek] nevében kell beszélnem, akkor azt kell mondanom, hogy egyelőre számunkra lehetetlen Ursula von der Leyen vagy a többiek mellett szavazni, mert nem ismerjük a politikai napirendet” – mondta Nicola Procaccini, a Meloni-féle Olasz Testvérek európai törvényhozója.
Mivel az ECR nem lesz tagja a von der Leyent támogató koalíciónak, a három centrista párt vezető tárgyalópartnerei nem látják, miért kellene részt venniük a háttérben zajló egyeztetéseken.
Forrás: Politico