Minden szem Franciaországra, Németországra és Olaszországra szegeződik, mivel a G7-ek csúcstalálkozóján az EU vezetői állásról szóló tárgyalások várhatóan lendületet kapnak
Amikor Franciaország, Németország és Olaszország vezetői csütörtökön (június 13-án) a G7-csúcstalálkozó keretein belül az uniós választások után először találkoznak informálisan, várhatóan ők adják majd meg az alaphangot az EU vezetőinek a következő hetekben zajló megbeszéléseihez.
Bár hivatalosan nem szerepel a G7-csúcstalálkozó napirendjén, a jövő heti informális vacsora előtt az EU három legnagyobb gazdaságának vezetői négyszemközti megbeszéléseket folytatnak az EU vezetői posztjainak felosztásáról. A csúcstalálkozó előkészítésében részt vevő uniós tisztviselők lebecsülték a csúcstalálkozó mellett zajló, a G7 európai vezetőinek az olaszországi Bariban tartandó találkozóján esetlegesen sorra kerülő munkaügyi megbeszélések jelentőségét.
“A múltban a G20-ak vagy a G7-ek találkozóin kötött megállapodások több feszültséget okoznak, mint hogy megoldásokat kínálnának, mivel [a résztvevők] száma korlátozott” – mondta egy magas rangú uniós tisztviselő.
A 2019-es európai választások után a G20-ak japán csúcstalálkozóján az uniós vezetők egy csoportja az uniós vezetői posztok elosztását egyeztette, és az Európai Bizottság élére egy szociáldemokratát, Frans Timmermanst jelölték ki. Miután visszatértek Brüsszelbe, hogy az uniós vezetők csúcstalálkozóján tárgyaljanak a kérdésről, az alku szétesett, különösen mivel a kelet-európaiak fenntartásaikat fejezték ki.
“Akkoriban tanúi voltunk Timmermans “csendes meggyilkolásának”, ezúttal nem lenne tanácsos ilyen korán, a többi vezető nélkül megegyezni” – mondta egy uniós diplomata, aki nem volt jelen a G7-csúcson.
Az elmúlt ciklusban az uniós csúcspozíciókról folytatott tárgyalások nagyban függtek Angela Merkel volt német kancellártól, míg Franciaország megvárta, hogy a “teljes névcsomag” tisztázódjon, mielőtt teljes támogatását a kompromisszumos terv mögé vetette volna.
Beszélgetések dinamikája
Ezúttal az uniós csúcspozíciókról és Ursula von der Leyen (néppárti) újbóli kinevezéséről szóló megállapodás körvonalai kevesebb mint egy héttel az uniós választások után kerültek napvilágra, és a nehéz alkudozással kapcsolatos kezdeti várakozásokkal ellentétben “gyorsan haladhatnak” a jövő hétfőre (június 17.) tervezett informális uniós vezetői vacsorán – erősítette meg több európai tisztviselő és diplomata.
Emmanuel Macron francia elnök, a liberális Renew képviselőcsoport vezetője felkészül az előrehozott parlamenti választásokra, amelyeket a múlt hétvégi európai parlamenti választásokon elért gyenge eredmények után írt ki. Macron számára, aki nyilvánosan még nem támogatta von der Leyent, az idő sürgető lehet, hogy még a június 30-i első forduló előtt, közvetlenül a döntő jelentőségű brüsszeli uniós csúcsértekezlet (június 27-28.) után meg tudjon állapodni.
Olaf Scholz német kancellár, akinek kormánykoalíciója szintén fájdalmas veszteségeket szenvedett a szélsőjobboldal miatt, a szocialisták és demokraták vezető tárgyalója. Mindkét vezető óva intette von der Leyent attól, hogy megegyezésre törekedjen Giorgia Meloni olasz szélsőjobboldali miniszterelnökkel és pártjával.
Meloni, a csúcstalálkozó házigazdája és a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) vezetője ezzel szemben felbátorodott szélsőjobboldali Fratelli d’Italia pártjának eredményei miatt, amely a belföldi szavazáson az első helyen végzett. Az EPP számára kisebb hátrányt jelent, hogy mindkét vezető tárgyalópartnerük – Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Kyriakos Mitsotakis görög kolléga – nincs jelen Bariban.
Forrás: Euractiv