Belgium jobbra tolódott – de nem szélsőjobbra
Belgium a vasárnapi választásokon jobbra tolódott, de nem következett be a várt szélsőséges összeomlás. A szélsőjobboldali szeparatista Vlaams Belang párt, amely az elmúlt hónapokban vezette a felméréseket, vasárnap a flamand szavazatok 21 százalékát szerezte meg – de nem sikerült megelőznie flamand konzervatív riválisát, az Új Flamand Szövetséget (N-VA), amely a flamand szavazatok mintegy 25 százalékával Belgium legnagyobb pártja lett.
Belgium főáramú pártjai felkészültek egy északi szélsőjobboldali győzelemre, mivel a választók támogatták az ország néhány éven belüli feldarabolásának tervét, a Vlaams Belang pedig meglovagolta az európai szélsőjobboldali erők hullámát, amelyek a június 6-9-i uniós választásokon minden tagországban jól szerepeltek.
Az eredmények egyértelműen csalódást okoztak a Vlaams Belang tömegének, amely nagyrészt elhallgatott, miután az első hivatalos számlálás 18 óra után megérkezett. Az első beszédeket, amelyeket 19 óra körülre terveztek, lefújták, és a figyelem a felszolgált pezsgőre, sörre és pizzaszeletekre terelődött.
„Még nem értünk a választások éjszakájának végére” – mondta Filip Dewinter, a Vlaams Belang korábbi frontembere az újságíróknak, mielőtt koccintott volna a Vlaams Belang győzelmére.
Az ország déli részén, Vallóniában a választók szintén jobbra tolódtak, a francia nyelvű liberális Reformista Mozgalom (MR) az előrejelzések szerint a legnagyobb párt lesz a frankofón szavazatok mintegy 32 százalékával. A centrista Les Engagés a második helyen végzett a körülbelül este 8 órakor ismertetett előzetes eredmények alapján. Az eredmények sokkolták a balközép Szocialista Pártot (PS), amely évtizedek óta vezette a régiót.
“A nagy különbség a PS és az MR között az, hogy az MR a munkát, míg a PS a lustaságot hirdeti. Mi vagyunk az egyetlen párt, amely munkára motiválja az embereket” – mondta Gjergj Dodaj, a frankofón liberális párt tagja.
Úgy tűnik, a koalíciós tárgyalások megkezdésének kezdeményezése a jobbközép pártok kezében van. A választások előtt Bart De Wever, az N-VA vezetője kizárta, hogy a szélsőjobboldali Vlaams Belanggal kormányozzon; most szövetségeseket kell találnia a közép- és balközép pártokból, hogy többséget alkosson az ország szövetségi parlamentjében.
Forrás: Politico