Több mint 40 kínai vállalat sürgeti a kínai kormány fellépését a gyorsan növekvő uniós protekcionizmus ellen
Több mint 40, Európa-szerte működő kínai vállalat komoly aggodalmának adott hangot az EU fokozódó protekcionizmusa miatt. Felszólították a kínai kormányt, hogy foglalkozzon a sürgős kérdésekkel, köztük a kínai gyártású elektromos járművekkel kapcsolatos uniós szubvencióellenes vizsgálattal, valamint azzal, hogy Brüsszel olyan egyoldalú eszközöket alkalmaz, mint a külföldi támogatásokról szóló rendelet (FSR), amely kifejezetten a kínai vállalatokat célozza.
Ezeket az aggodalmakat Wang Wentao kínai kereskedelmi miniszter és a minisztérium magas rangú tisztviselői hangoztatták az EU tagállamaiban, köztük Spanyolországban, Portugáliában, Görögországban és Lengyelországban június 1-jén kezdődött látogatásaik során. Vang miniszter válaszul egy keddi lisszaboni kerekasztal-beszélgetésen elismerte, hogy a kínai cégek számára egyre nagyobb kockázatot jelentenek Európában. Felszólította az EU-t, hogy kötelezze el magát a Kínával való együttműködés mellett, és biztosítson tisztességes versenykörnyezetet a kínai vállalatok számára.
A kamara jelen volt azokon a találkozókon, ahol a kínai vállalatok kifejezték aggodalmaikat. A keddi kerekasztal-beszélgetésen olyan ágazatok képviselői, mint a pénzügy, a zöld energia, a közlekedés, a távközlés, a gyógyszeripar és az építőipar, megvitatták az EU növekvő protekcionista intézkedéseit. A találkozón részt vett Zhao Bentang, Kína portugáliai nagykövete, és Xu Chen, a CCCEU elnöke kiemelte, hogy a kamara tavalyi felmérése azt mutatta, hogy a kínai vállalatok általános értékelése az EU üzleti környezetéről folyamatosan romlott, a válaszadók 43%-a számolt be a helyzet romlásáról az elmúlt évben.
A résztvevők megjegyezték, hogy az elmúlt hónapokban az EU piaci környezete tovább romlott, amit a kereskedelmi protekcionista intézkedések fokozódása jellemzett. Az EU azt állítja, hogy ezekre az intézkedésekre Kína „tisztességtelen versenyének” kezelése érdekében van szükség. A kínai vállalatok azonban azzal érvelnek, hogy ezek a gyors intézkedések jelentős piaci akadályokat és akadályokat okoztak, és sürgetik a kínai kormányt, hogy tegyen hatékony lépéseket jogos érdekeik védelmében.
Wang cáfolta az EU vádjait Kína „tisztességtelen versenyéről”, és alaptalannak minősítette azokat. Hangsúlyozta, hogy a tisztességes verseny általánosan elismert és alapvető fontosságú a nemzetközi kapcsolatokban, és hangsúlyozta, hogy ezt nem néhány kiválasztott országnak kellene meghatározni. Egyes konkrét országok magas vámokat, diszkriminatív támogatásokat, beruházási korlátozásokat és egyoldalú szankciókat vezetnek be, amelyek ellentétesek a WTO szabályaival, azzal a céllal, hogy kizárják a kínai vállalatokat a piacaikról. Ez egyáltalán nem tisztességes verseny.
„Az igazi tisztességes versenynek a mások aláásása helyett az önfejlesztésre kell összpontosítania, a nyitottság, az együttműködés és a kölcsönös előnyök előmozdítására a mások kizárása és a »kis körök« építése helyett, valamint a WTO-val a középpontban álló multilaterális szabályok betartására ahelyett, hogy szándékosan megszegnénk azokat” – jegyezte meg Wang.
Hangsúlyozta, hogy Kína és az EU között nincs alapvető érdekellentét, és kifejezte Kína készségét arra, hogy szélesebb körű együttműködés és tisztességes verseny révén az EU mellett fejlődjön. Wang sürgette az EU-t, hogy vegyen részt a valóban szabályokon alapuló, tisztességes versenyben, és segítse elő a kínai és az európai vállalatok közötti együttműködést.
„Kína nem riad vissza a versenytől” – jegyezte meg Wang. „Elfogadjuk az egészséges versenyt, de határozottan ellenállunk minden rosszindulatú elnyomási kísérletnek”.
A lisszaboni kerekasztal-beszélgetést megelőzően Wang június 1-jén találkozót hívott össze kínai vállalkozásokkal Spanyolországban. Ling Ji kereskedelmi miniszterhelyettes június 2-án Görögországban, június 5-én pedig Lengyelországban szervezett hasonló találkozókat. Ezeken az üléseken több mint 40, az EU-ban működő kínai vállalat közölte a kínai tisztviselőkkel az üzleti környezettel kapcsolatos aggályait.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU