Optimista liberális előrejelzés: az új Európai Parlamentben továbbra is a jobbközép, a liberálisok és a szocialisták centrista többsége lesz többségben
Négy nappal a választások előtt úgy tűnik, hogy a jobbközép Európai Néppárt (EPP) 182 mandátummal az első helyen fog végezni, amit a Szocialisták és Demokraták (S&D) követ 136 mandátummal. A liberális Renew Europe képviselőcsoporttal együtt, amely 81 mandátummal rendelkezik, ez a centrista többség, amely az elmúlt öt évben uralta az Európai Parlamentet, 399 mandátummal rendelkezik a 720-ból.
A szélsőjobboldallal való bánásmóddal kapcsolatos nézeteltérések ellenére – mivel az EPP megnyitotta az ajtót a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Fratelli d’Italia nevű pártjával való szoros együttműködés előtt – a három erő világossá tette, hogy ragaszkodni kíván a hármas koalícióhoz. Ez azt jelenti, hogy továbbra is ők fogják irányítani a parlamenti politikai döntéshozatali ciklust, és a kulcsfontosságú belső döntésekben, például a költségvetésben is ők fogják meghatározni a döntéseket.
A liberálisok visszaesnek, a jobboldal versenyez a harmadik helyért
Míg az EPP és az S&D nagyjából megtartja jelenlegi mandátumát, a Renew Europe 20 mandátumot veszít, 102-ről 81-re, ami a legrosszabb eredmény a képviselőcsoport 2019-es megalakulása óta. Ezzel a Renew a kemény jobboldali Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) és a szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia (ID) ellen száll harcba a harmadik helyért.
A veszteségek részben a spanyol Ciudadanos liberális párt – amely korábban a csoport legnagyobb nemzeti küldöttsége volt nyolc mandátummal – választási halálával magyarázhatók, amelynek következtében képviselőik és vezetőik elhagyták a pártot, és csatlakoztak a spanyol jobbközép Partido Popularhoz (EPP). Ugyanakkor a liberálisok súlyos veszteségekkel néznek szembe Franciaországban, ahol Emmanuel Macron elnök liberális koalíciója 23-ról 15 helyre zsugorodik.
A Zöldek jelenlegi előrejelzett eredménye 55 mandátum lesz, ami 17 képviselői hellyel kevesebb, mint az előző ciklusban. Bár a Zöldek jelentős szerepet játszottak a Zöld Megállapodás aktáinak elfogadásában, mandátumvesztésük azzal a kockázattal jár, hogy csökken a frakciók jelentősége és befolyása a Parlamentben. A nagyobb veszteségek ebben az esetben Németországból származnak, mivel a Zöldek részt vesznek az Olaf Scholz kancellár szocialistáival alkotott, igen népszerűtlenné vált kormánykoalícióban, valamint Franciaországból, ahol a megtépázott gazdaság miatt a zöld politikák a sor végére szorultak.
Bár a Zöldek az elmúlt öt évben új tagokat fogadtak be Kelet- és Dél-Európából, ez csak részben kompenzálja a veszteségeket: Spanyolországból, Lettországból, Horvátországból és Szlovéniából körülbelül öt képviselői hely érkezik.
„Egyes felmérések szerint nem biztos, hogy elérjük a 2019-es szinteket, de a felmérések akkor sem jósolták meg a 2019-es rekordméretű sikerünket” – mondta az Euractivnak Terry Reintke, a Zöldek társelnöke és csúcsjelöltje, aki nosztalgiázott a 2019-es példátlan „zöld hullámról”, amely a képviselőcsoportot a Parlament negyedik erejévé emelte.
Forrás: Euractiv