A kínai űrhajó sziklákkal a fedélzetén indult vissza a Földre a Hold túlsó oldaláról
Kína holdi űrszondája megkezdte útját vissza a Földre, miután mintákat gyűjtött a Hold túlsó oldaláról – közölte kedden az ország űrügynöksége. A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) közölte, hogy a Csang’e-6 szonda felszállómodulja a felszállás előtt kibontotta a kínai zászlót.
Az űrhajó volt az első, amely valaha sikeresen felszállt a Hold túlsó oldaláról. A küldetés a kínai űrprogram előrehaladásával párhuzamosan zajlik, amelynek célja, hogy még ebben az évtizedben embert juttasson a Holdra.
A Hold úgynevezett sötét oldala, amely a Földről nem látható, nagy kutatási potenciállal bír, mivel krátereit kevésbé borítják ősi lávafolyamok, mint a közeli oldalt. A tudósok szerint a Hold túlsó oldaláról gyűjtött anyag segíthet a Hold keletkezésének tanulmányozásában.
A küldetést Kínában széles körben üdvözölték, a Hszinhua kínai állami hírügynökség „az ember által végzett holdkutatás történetében példátlan teljesítménynek” nevezte. Ge Ping, a misszió szóvivője szerint a begyűjtött minták elemzése lehetővé teszi a tudósok számára, hogy „elmélyítsék a Hold kialakulásának és fejlődéstörténetének kutatását”. Emellett betekintést nyújthat „a Naprendszer eredetébe is … jobb alapot teremtve a későbbi felfedező küldetésekhez” – tette hozzá.
Forrás: Deutsche Welle