A farmerek égetik fel az EU-t!
A tüntető gazdák hétfőn megtöltötték Brüsszel utcáit, hogy a mezőgazdasági bürokrácia és az olcsó importból eredő tisztességtelen verseny ellen tüntessenek, sokan pedig körülvették az Európai Tanács épületét, ahol az uniós miniszterek üléseztek.
A brüsszeli rendőrség szerint a tüntetők 900 traktorral vonultak be a városba, folyékony trágyát permeteztek, tojásokat és fáklyákat dobáltak a rendőrökre. Sok traktorral látták, hogy a brüsszeli európai negyedbe vezető utakat ellepték, és blokkolták a forgalmat és a tömegközlekedést. A rendőrök válaszul könnygázt vetettek be és vízágyúval szórták a tüntetőket.
A brüsszeli tüntetés egyike volt az Európa-szerte zajló számos tiltakozó akciónak. A gazdák Spanyolországban, Németországban és Lengyelországban is hasonló tüntetéseket tartottak. Hétfőn a gazdák blokkolták a Lengyelország és Németország közötti határátkelőt, Madridban pedig többek között a támogatási programok módosítása ellen tartottak tüntetést.
A gazdákat felháborítja az agrárpolitikát övező bürokrácia és a tisztességtelen verseny, amelyet a más országokból származó olcsó importtermékek jelentenek, amelyeknek nem kell betartaniuk az uniós előírásokat.
Marieke Van De Vivere, egy észak-belgiumi gazdálkodó szerint, aki az Associated Pressnek nyilatkozott, a gazdákat „semmibe veszik”. Hozzátette, hogy felkérte a minisztereket, hogy „legyenek velünk ésszerűek, jöjjenek velünk egy napra, amikor a mezőn dolgozunk, vagy a lovakkal, vagy az állatokkal, hogy lássák, hogy ez nem túl könnyű… a szabályok miatt, amelyeket ránk erőltetnek”.
Más gazdák is hasonlóan vélekedtek, és követelték, hogy az EU tegyen engedményeket – jelentette a Reuters. Morgan Ody, a La Via Campesina mezőgazdasági szervezet általános koordinátora elmondta: „Azért vagyunk ma is itt Brüsszelben, mint gazdák, mert az Európai Unió nem hallgatja meg a követeléseinket. A mi követeléseink a tisztességes jövedelemre vonatkoznak”.
Hozzátette: „Mi termeljük az élelmiszert, és nem élünk meg belőle. Miért van ez így? A szabadkereskedelmi megállapodások miatt. A dereguláció miatt. Mert az árak a termelési költségek alatt vannak. Ezért követeljük, hogy az EU lépjen ebben a kérdésben”.
Egyes tüntetők erőszakos fellépését egyes tisztviselők elítélték. Miután a tiltakozó gazdák hétfőn áttörték az Európai Tanács épületét körülvevő rendőrségi barikádokat, ami miatt a rendőrök szétszéledtek, Annelies Verlinden belga belügyminiszter felszólította a rendőröket, hogy azonosítsák a „zavargókat”.
Verlinden az X platformon azt mondta: „A tiltakozáshoz való jog kedves számunkra, ezért tisztelettel kell élni vele”.
Hasonló erődemonstrációkra került sor a közelmúltbeli tüntetéseken. A hónap elején Brüsszelben lángoló szénabálákat, tojásokat és petárdákat dobáltak a rendőrökre egy uniós csúcstalálkozó közelében.
Forrás: Voice of America