Orbán vezet az uniós választási reklám kampányban
A politikusok és a pártok az e heti európai parlamenti választások előtt a szavazatokért folytatott utolsó őrült hajszában növelik az online hirdetésekre fordított kiadásaikat. Ugyanakkor egyikük sem ment olyan nagyot, mint Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Fidesz pártja, akik mindenkit túlköltekeztek a Google platformjain és 35 millió weboldalból álló hálózatán, valamint a Meta Facebook és Instagram hálózatán, amelyet az európaiak több mint fele használ.
A szélsőjobboldali nemzeti pártok szintén a YouTube-ra és a Google-ra építettek, hogy népszerűsítsék elképzeléseiket, például a blokkba irányuló túlzott migráció visszaszorítását vagy politikai ellenfeleik támadását. Az orosz invázióval szembeni brüsszeli támogatás kérdésében is szidalmazzák Brüsszelt. De az újonnan belépő pártok és az Európai Néppárthoz, a szociáldemokratákhoz és a zöldekhez kötődő nemzeti pártok még mindig irigylésre méltó helyeket találtak a nagy digitális reklámjátékban.
A Fidesz mindenkin túlköltekezik az EU-ban … és azon túl is
Alig 10 millió lakosával Magyarország korántsem az Európai Unió legnagyobb országa. A politikai online hirdetések világában azonban a közép-európai ország – és különösen Orbán Viktor miniszterelnök és kormánypártja, a Fidesz – messze a kontinens legnagyobb szereplője.
Az elmúlt hetekben a Fidesz és Orbán Viktor politikai reklámvásárlásai együttesen még egész országok, például Spanyolország hasonló költéseit is felülmúlták. Az európai parlamenti választásokra és az ugyanebben az időben tartandó magyarországi helyhatósági választásokra való felkészülés során a Fidesz vásárolta a legtöbb hirdetést a Google és a Meta platformjain, az elköltött euró alapján, összehasonlítva a 27 országot tömörítő politikai pártok bármelyikével. Ha hozzávesszük az Orbán Viktor és a kormányához kötődő személyek közvetlen költéseit is, akkor ez a szám még tovább nő.
A fizetett üzenetek egyike sem finom: a Fidesz reklámról reklámra úgy állítja be baloldali ellenfeleit, mint akik Brüsszelnek és az olyan mega adományozóknak, mint Soros György, lekötelezettjei. Másokban a szélsőjobboldali politikai párt „békepártként” pozícionálta magát, azzal vádolva ellenfeleit, hogy a háborút támogatják. Ez egyenes utalás Orbán Viktor Oroszország támogatására, amelynek az Ukrajnával fennálló konfliktusát szívesebben látná véget érni – leginkább Vlagyimir Putyin elnök javára.
A belpolitika is szerepet játszik. Amióta Magyar Péter, a Fidesz egykori tagja elszakadt Orbán pártjától, a cégek online átláthatósági eszközei alapján a Facebookon, az Instagramon és a Google-on többször is megjelentek olyan online politikai hirdetések, amelyek az Orbán-ellenes mozgalom Magyar Péter 43 éves arcát célozták meg.
Forrás: Politico