A német rendőrtiszt meggyilkolása felpezsdíti a migrációs vitát az uniós választások előtt
Egy rendőr szörnyű gyilkossága – amelyet egy szemlélő videóra vett és széles körben megosztott a közösségi médiában – rendkívül érzelmes vitát váltott ki Németországban a migrációról és a radikális iszlamizmusról, néhány nappal az európai parlamenti választások előtt.
A 29 éves Rouven L. néven azonosított rendőr vasárnap halt meg, miután egy 2014-ben Németországba érkezett 25 éves afgán férfi állítólag hátulról fejbe szúrta. A támadás politikai háttere aligha lehetne érzékenyebb. A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt az e heti uniós választásokat a migrációs politikáról szóló népszavazássá akarja változtatni; a gyilkosság éppen a szükséges muníciót szolgáltathatja számára.
Az AfD az utóbbi időben számos botrányba keveredett, amelyek megállították politikai felemelkedését, és a közvélemény-kutatások szerint visszaesett. A migrációval kapcsolatos szélesebb körű aggodalmak azonban termékeny talajhoz juttathatják a pártot.
„Gondolataink az összes köztisztviselővel vannak, akiknek nap mint nap veszélybe kell sodorniuk az életüket egy elhibázott migrációs és biztonsági politika miatt” – mondta az AfD országos társelnökei, Tino Chrupalla és Alice Weidel. „Biztonságos határokat és egy erődszerű Európát”, a bevándorlás leállítását és a már az országban lévő afgán migránsok „hazatelepítését” követelték.
A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy sok németnek továbbra is mélységesen kellemetlen a bevándorlás, és azt szeretnék, ha felső határt szabnának az országba beengedett menedékkérők számának. Egy nemrégiben a német közszolgálati televízió számára végzett felmérésben a válaszadók a menekült-, menekült- és integrációs politikát nevezték meg az Európai Unió előtt álló legsürgetőbb kérdésként, 41 százalékuk a blokkot érintő két legfontosabb probléma egyikeként említette, ami minden más kérdésnél nagyobb jelentőséget jelent.
Egy fügetlen felmérésben a németek 64 százaléka mondta azt, hogy a migrációt viszonylag hátrányosnak tartja a társadalom számára, és csak 27 százalékuk látja nettó előnynek. Ennek fényében az AfD politikusai szinte apokaliptikusan igyekeztek ábrázolni a bevándorlás Németországra gyakorolt hatását, mintha az ország a túlélésért küzdene a migránsok által állítólagosan elkövetett erőszakkal szemben.
„Hányunknak kell még meghalnia ahhoz, hogy megtaláljuk a bátorságot, hogykiálljunk az életünkért?”. írta Björn Höcke, az AfD egyik legszélsőségesebb politikusa és a keletnémet Türingia tartományban a párt vezetője az X-en. Höckét nemrég egy német bíróság megbírságolta, mert egy kampánybeszédében náci jelszót használt.
Forrás: Politico