Kína sürgeti az EU-t, hogy állítsa le a szubvencióellenes EV-vizsgálatot
Az Európai Bizottság a június 6-9. közötti európai uniós választások utánra halasztja a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos szubvencióellenes vizsgálatról szóló döntését. A hírek szerint ezzel a lépéssel azt szeretnék elkerülni, hogy a kampányidőszakban még több politikai vitát és választási ingadozást váltson ki.
Az EU 2023 októberében indította el a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos szubvencióellenes vizsgálatot, azt állítva, hogy a kínai kormány által a hazai elektromos járműgyártóknak nyújtott támogatások tisztességtelenek, ami torz versenyhez vezet az uniós piacon. Figyelemre méltó, hogy ez a vizsgálat nem az európai gyártók panaszaiból eredt, amelyekhez általában a blokk iparágainak jelentős sérelmei szükségesek.
Az EU döntése az ügyben, amely eredetileg 2024. június 5-re volt várható, a médiajelentések szerint június 10-ig elhúzódhat. A halasztás célja, hogy elkerüljék a vitákat a választások körüli felfokozott politikai légkör közepette. A tarifákról szóló ideiglenes bejelentés júliusra várható. Ezt követően az uniós tagállamoknak négy hónapjuk lesz arra, hogy megvitassák a kínai elektromos járművek behozatalára vonatkozó állandó intézkedések bevezetését.
A jelentett halasztásra válaszul Kína csütörtökön felszólította az EU-t, hogy a lehető leghamarabb fejezze be a vizsgálatot, „hogy ne sérüljön a kétoldalú együttműködés egésze”. „Hadd mondjam el, hogy a vizsgálat jellege protekcionista” – mondta Mao Ning, a minisztérium szóvivője egy szokásos délutáni sajtótájékoztatón. „A vizsgálatban számos olyan gyakorlat szerepel, amely egyszerűen indokolatlan és nincs összhangban a szabályokkal, és az EU vádja Kína úgynevezett szubvencionálásával kapcsolatban tarthatatlan” – jegyezte meg.
„Kína sürgeti az EU-t, hogy a lehető leghamarabb állítsa le a vizsgálatot, hogy ne zavarja meg a Kína-EU gazdasági és kereskedelmi együttműködést, valamint az ipari és ellátási láncok stabilitását” – mondta Mao az újságíróknak.
„Ha az EU ragaszkodik a vizsgálat folytatásához, Kína nem fog tétlenül nézni. Minden szükséges intézkedést megteszünk törvényes jogaink és érdekeink határozott védelme érdekében” – mondta.
Mao asszony megjegyzései tovább fokozhatják a Brüsszelben érezhető idegességet. Sok megfigyelő szorosan figyelemmel kíséri azokat a jelentéseket, amelyek szerint a kínai ipar bizonyítékokat gyűjt az EU állítólagos dömpingelt sertéshús-termékekről. Emellett a Kínába irányuló európai nagymotoros gépkocsikra kivetett vámok akár 25%-os emelésének veszélye is fenyeget, ami egybeesik az európai pálinkával kapcsolatos, folyamatban lévő dömpingellenes vizsgálattal.
Az EU fővárosai láthatóan és jogosan aggódnak a helyzet miatt. Volker Wissing német közlekedési miniszter a héten aggodalmának adott hangot, a vizsgálatot a keletnémet korszakhoz hasonlította, és az Európai Bizottság megközelítését a piacgazdasági elvekkel összeegyeztethetetlennek minősítette. Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter is csatlakozott ezekhez az érzésekhez, hangsúlyozva, hogy el kell kerülni a kereskedelmi háború minden formáját, mivel az egyik országnak sem áll érdekében.
E bonyolult körülmények közepette az uniós választások már csak egy hétre vannak. Elemzők hangsúlyozzák e választások jelentőségét Kína számára, különösen mivel az Európai Bizottság az elmúlt években fokozatosan konfrontatív álláspontot képviselt Kínával szemben. A gazdasági biztonsággal kapcsolatos aggodalmak előtérbe kerülésével az EU Kínával kapcsolatos politikájának alakulása az érdeklődés középpontjába került.
A Bruegel és a Financial Times által nemrégiben szervezett vita során az újraválasztásáért küzdő Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt állította, hogy az EU nem folytat kereskedelmi háborút Kínával. Más jelöltek azonban úgy jellemezték a helyzetet, mint „egy háború kezdetét, vagy legalábbis az eszkaláció kockázatát”.
Egyes szakértők szerint az európai parlamenti választások eredménye felhígíthatja az EU Kínával szembeni kemény álláspontját, ami a jövőben esetleg egy mérsékeltebb politika irányába való elmozdulást eredményezhet. Más európai elemzők mindazonáltal azt állítják, hogy az elektromos autókkal kapcsolatos vizsgálat csak az EU protekcionista pályájának kezdetét jelzi.
A jövő héten esedékes uniós választások várhatóan finom, de jelentős hatást gyakorolnak majd a Kína és Európa közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok alakulására. Az európai közvélemény egyre inkább elismeri, hogy Kína befolyása az EU-n belül nem hagyható figyelmen kívül.
Idővel az EU belpolitikai környezetében bekövetkező változások valószínűleg befolyásolni fogják az EU külpolitikájának koherenciáját és stabilitását. Mivel Európa politikai környezete változóban van, az EU Kínával kapcsolatos politikájának kilátásai sokrétűek és összetettek. Ebben a bizonytalan környezetben a kínai vállalatok számára kulcsfontosságú, hogy gondosan felmérjék és kiigazítsák az uniós piacon folytatott beruházási és működési stratégiáikat, hogy magabiztosan navigálhassanak a változó nemzetközi környezetben.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU