Liberális frász: a szélsőjobboldali képviselők száma meghaladja a néppártiakét a következő EU parlamentben
A felmérések szerint a jövő heti választások utántöbben lesznek a szélsőjobboldali pártok képviselői, mint az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen jobbközép Európai Néppártjának képviselői. Ez nem jelenti azt, hogy az Európai Néppártot a második helyre verik, mert a széttagolt szélsőjobboldali pártok szinte biztosan nem lesznek képesek összefogni. Ez azonban tükrözi Európa jobbra tolódását, és új politikai színezetet hoz a következő EU Parlamentbe.
A POLITICO közvélemény-kutató intézet előrejelzése szerint a következő törvényhozás 170 mandátumot szerezne az EPP, ha most tartanák a választást.
Az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) és az Identitás és Demokrácia (ID) – a két fő jobboldali csoportosulás – összesen 144 mandátumban reménykedhet.
Más pártok is részt vesznek a küzdelemben, például az Alternatíva Németországért, amely az előrejelzések szerint 16 mandátumot szerezhet, és Orbán Viktor magyar miniszterelnök Fideszje, amely 10 mandátumra számíthat. A francia Reconquest öt, a lengyel Konfederacja hat, a bolgár Kreml-barát Újjászületés párt pedig három mandátumra számíthat.
Ezzel a szélsőjobboldali képviselők száma 184-re emelkedik.
A francia Marine Le Pen (Nemzeti Összefogás) udvarol Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek, hogy szélsőjobboldali szupercsoportot alakítson a parlamentben, és Európa egyik vezető politikai családjává váljon. A Nemzeti Összefogás az előrejelzések szerint az ID-csoport vezető nemzeti pártja lesz, míg Meloni Olasz Testvérek csoportja jó úton halad afelé, hogy az ECR legnagyobb nemzeti pártjává váljon.
Meloni azt mondta, hogy nyitott az együttműködésre bármelyik jobboldali párttal, de kapott egy ajánlatot arra is, hogy összefogjon a von der Leyen-féle EPP-vel. Az Alternatíva Németországért pártot csak a múlt héten dobták ki az ID-ből.
Az ECR Ukrajna-párti tagjai elzárkóztak attól, hogy Orbán Viktor Fideszének a csoportjukhoz való csatlakozása felmerüljön. Mások, mint például a belga Új Flamand Szövetség, már megkérdőjelezték a magyar párt ECR-tagságát. Az ID és az ECR csoport még most is messze nem alkot monolitikus tömböt, a tagok gyakran a többséggel szemben szavaznak – ami azt hangsúlyozza, hogy nem várható el, hogy minden kérdésben együtt szavazzanak azok a csoportok, amelyeknek a tagpártjait a nemzeti érdekek és a szuverenitás határozza meg.
Ehelyett Jordan Bardella, a Nemzeti Összefogás elnöke azt mondta, hogy reméli, hogy bizonyos ügyekben „blokkoló kisebbség” alakul ki.
Forrás: Politico