Európa háborút akart, de lesz e fegyvere hozzá?
Az uniós vezetők egyetértenek abban, hogy az ukrajnai háború miattt növelni kell az uniós védelmi kiadásokat. Azonban két nyitott kérdés maradt: honnan szerezzenek hozzá pénz és milyen mértékben működjenek együtt az országok a védelmi projektek terén?
A baloldal számára a védelem nem természetes terepe a további kiadásoknak, mivel ez a jóléti állam leépítését is jelentheti. A jobboldalon a nacionalisták megosztottak.
A szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia képviselőcsoport tagjai nemet mondtak a védelmi integráció fokozására, míg az ECR annyira támogatja, hogy a képviselőcsoport társelnöke, Nicola Procaccini az uniós hadsereg létrehozását szorgalmazza.
Középen a Bizottság jelenlegi – és valószínűleg jövőbeli – elnöke, Ursula von der Leyen (néppárti) a védelmi kérdéseket helyezi a napirendje élére, és védelmi biztost és egy uniós légvédelmi pajzsot szorgalmaz.
Aztán ott van az időzítés. A diplomaták meg vannak győződve arról, hogy az EU védelmi integrációja nem az, hogy megtörténik-e, hanem az, hogy mikor. Külső események, mint például az USA kilépése a NATO-ból az újraválasztott Donald Trump miatt, meggyorsíthatják a folyamatot. Ellenkező esetben valószínűleg a kérdés EU gépezetébe kerül, és a hosszantartó alkudozások miatt a kérdés megoldása sokkal tovább tart majd.
Forrás: Politico, foto: © filmbildfabrik / Adobe Stock