Hogy meri az Európai Parlament a második világháborús választási propagandát használni, amikor a harmadik világháború küszöbén állunk?
Az Európai Parlament propagandát csinálni kemény munka és sok téma tiltott. A vallás, az abortusz, a nemek közötti egyenlőség, a föderalizmus, az euró, sőt még a gazdaság is túlságosan megosztja az uniós tagállamokat ahhoz, hogy egy gyors, a fiatalokat célzó Instagram-klippel az esedékes választások előtt megcélozzuk őket.
Lehet, hogy a közgyűlés ezért döntött úgy, hogy feleleveníti a második világháborút?
A Meta tulajdonában lévő platformon most futó videós vallomás pont ezt teszi. Egy idős nő elmeséli, hogy 12 évesen szemtanúja volt édesanyja halálának, aki szó szerint ráborult, hogy megvédje őt a német golyóktól. Ez a megközelítés az én generációmhoz tartozó emberek körében lehet hatásos, akik fiatalon háborús történeteket gyűjtöttek az akkor még élő nagyszüleiktől.
Az EU saját kutatásai azonban kimutatták, hogy ezek a történetek nem találnak visszhangra a mai fiatalok körében (annak ellenére, hogy ez a klip ennek az ellenkezőjét sugallja). Az Európai Bizottság e kutatás eredményeképpen már majdnem 20 évvel ezelőtt felhagyott azzal, hogy “békeprojektként” adja el magát. Ha az Európai Parlament újra felelevenítette ezt a témát, az valószínűleg kétségbeesésből történt; a közös alapot tekintve nincs sok más, ami még összeköti az európaiakat.
Az, hogy a Parlament most, a harmadik világháború küszöbén a második világháború tanúságait használja fel arra, hogy a demokrácia törékenységére figyelmeztessen, nem csupán ironikus, hanem szégyentelen képmutatás.
Az EU intézményei nem csak a béke projektet hagyták cserben, hanem a blokkot egy háborút finanszírozó gépezetté alakították át.
Az olyan vezetők, mint Emmanuel Macron, az Instagram segítségével készítik fel a blokk nyilvánosságát a háborúra. Ebben a klipben, amikor egy követője megkérdezte tőle, hogy Franciaország háborús ösvényen van-e Oroszországgal, azt mondta, hogy békét kíván, ugyanakkor megígérte, hogy ha szükséges, “lebeszéli” Moszkvát.
A parlamenti propaganda támogatói azt hitték, hogy a második világháborúra utalnak, de szomorú belegondolni, hogy fogalmuk sem volt arról, hogy ezzel Ukrajnára is utalnak.
Forrás: Brussels Signal