A két béna kacsa, Macron és Scholz képtelen lesz irányítani az EU választások utáni menetrendjét
Párizs és Berlin az EU választások utáni új szereposztásban is igyekszik majd hatalomgyakorló szerepet betölteni az európai színpadon, azonban vezető szerepük ideje a végéhez közeledik.
Kevesebb mint két hét van hátra az európai választásokig, és a francia Emmanuel Macron ma Berlinben tartózkodik, hogy a francia-német egységet demonstrálja. Egy francia tisztviselő szerint Macron célja, hogy a látogatás során német kollégájával, Olaf Scholzcal együtt “meghatározza az uniós napirendet” és “stratégiai prioritásokat határozzon meg” Európa jövőjét illetően.
A probléma az, hogy Európa nem biztos, hogy e kettőnek – az uniós projekt legendás francia-német motorjának – fog engedelmeskedni.
Nem csak arról van szó, hogy Macron és Scholz köztudottan jeges személyes kapcsolatot ápolnak. Vagy hogy a párizsi és berlini tisztviselők vidáman rövidre zárják egymást, a franciák azzal vádolják a németeket, hogy szűklátókörűek és a koalíciójuk miatt rejtőzködnek – a németek pedig azt mondják, hogy Franciaország tele van ostobasággal (vagy valami mással) Ukrajnával kapcsolatban. Még csak nem is arról van szó, hogy az olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint az energia, Párizs és Berlin reménytelenül szemben áll egymással.
Az új kockázat Európa számára az, hogy Scholz és Macron egyre inkább béna kacsának tűnik uniós vezető társaik szemében, politikailag meggyengülve a hazai fronton, és képtelenek bizalmat kelteni az unióval kapcsolatos közös jövőkép iránt.
Mindketten erőtlen gazdaságok élén állnak. Mindkettőjüket megalázó vereségek várnak a szélsőjobboldali pártoktól a június 6-9-i európai parlamenti választások előtt. Macron esetében a közvélemény-kutatások szerint a választásokon akár győzelem is születhet: Marine Le Pen Nemzeti Összefogás pártja 16 százalékponttal győzheti le az ő centrista Renaissance csoportját. Scholz szocialistáit is az a veszély fenyegeti, hogy a kemény jobboldal a megalázó harmadik helyre szorítja őket.
A gazdasági gyengeség, a személyes fagyosság és a politikai gyengeség keveréke mérgező – és a kritikusok szerint ez komolyan alááshatja tekintélyüket az európai parlamenti választások utáni tárgyalások során. Ami az európai “napirend meghatározását” illeti? Felejtsék el.
“Macron komoly verést fog szenvedni ezen a választáson. A többi vezető tudja ezt, és érzi a gyengeséget. Azt hiszi, hogy ezek után ő diktálhatja a feltételeket Európa többi részének? Kénytelen lesz elfogadni, amit másoktól kap” – mondta egy magas rangú konzervatív politikus Brüsszelben.
Forrás: Politico