Le Pen Meloninak: “Fogjunk össze, és alakítsuk meg az EU Parlament második legerősebb frakcióját!”
A jövő heti uniós választások előtt Marine Le Pen francia szélsőjobboldali vezető felkérte Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt és arra kérte, hogy fogjanak össze, és alakítsanak egy jobboldali szupercsoportosulást, amely a második legnagyobb pártblokk lenne az Európai Parlamentben.
Az előrejelzések szerint a szélsőjobboldal jól fog szerepelni a június 6-9-i választáson, de még mindig erős kétségek vannak azzal kapcsolatban, hogy mely pártok lennének képesek határokon átnyúló politikai csoportként együttműködni, mivel számos nemzeti párt élesen megosztott, különösen Oroszország ukrajnai inváziója miatt.
Le Pen dobása Meloni számára jelentősnek bizonyulhat. A Corriere della Sera olasz napilapnak nyilatkozva vasárnap azt mondta: “Itt a pillanat az összefogásra, ez valóban hasznos lenne. Ha sikerül, mi leszünk az Európai Parlament második frakciója. Úgy gondolom, hogy egy ilyen lehetőséget nem szabadna elszalasztanunk”.
Meloni, akinek az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is udvarol, az a szándéka, hogy egyesítse erőit a jobbközép Európai Néppárttal, azt válaszolta, hogy nyitott az együttműködésre bármelyik jobboldali párttal. Le Pen Nemzeti Összefogás pártja jelenleg az Identitás és Demokrácia (ID) csoporttal, míg Meloni Olaszország Testvérei pártja az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) csoporttal áll kapcsolatban.
Le Pen felhívása mindössze néhány nappal azután érkezett, hogy az ID-csoport kizárta a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) nevű pártot, miután botrányok sorozata miatt a pártot páriává tették. A csoporthoz tartozik a bevándorlásellenes Liga is, egy olyan párt, amely Melonival koalícióban van az olasz kormányban.
A szélsőjobboldali pártok jelenleg négy durva csoportosulásra oszlanak, és az egyik legnagyobb kérdés a választások körül, hogy hogyan konfigurálódnak majd a választások után. Ha mindannyian összefognának – ami egyelőre valószínűtlennek tűnik -, akkor ők lehetnének a második számú erő a parlamentben.
A legfrissebb előrejelzések szerint az ID 68, az ECR pedig 71 mandátumot szerez, ami 139 törvényhozót jelent a 720 fős kamarában. Az AfD 17 mandátumra tart, a független magyar Fidesz pártnak pedig jelenleg 12 képviselője van. Összességében úgy tűnik, hogy valamivel több mint 165 mandátum lenne a (jelenleg széthullott) szélsőjobboldal számára.
Forrás: Politico