Új-Kaledónia: még egy kavics Macron cipőjében
Új-Kaledónia: pálmafás strandjairól, tengeri élővilágban gazdag lagúnájáról ismert sziget, Grand Terre-t körülvevő zátonyról híres, amely a búvárkodás egyik fő célpontja. A főváros, Nouméa francia hatású éttermeknek és párizsi divatot áruló luxusbutikoknak ad otthont.
Bár a fenti bekezdések célja, hogy a turistákat arra ösztönözzék, hogy ott töltsék a nyarukat, a tüntetések és zavargások folytatódása miatt az ott élő külföldiek százainak csak egyetlen kívánsága van ezekben a napokban: távozni.
Franciaország, Ausztrália és Új-Zéland járatokat szervez, hogy több száz embert elszállítsanak a helyi repülőtérről, amely jelenleg le van zárva a kereskedelmi járatok előtt. Új-Kaledóniában jelenleg Franciaország által kihirdetett rendkívüli állapot van érvényben, és országszerte kijárási tilalom van érvényben este 6 és reggel 6 óra között. A paradicsomi sziget egyes részei úgy néznek ki, mint a felperzselt föld, a főváros egyes részei pedig barikádok miatt tiltott zónákká váltak.
Az erőszak május 13-án tört ki, amikor a francia törvényhozás Párizsban a francia alkotmány módosításáról és Új-Kaledónia választói listájának módosításáról tárgyalt. A nemzetgyűlés elfogadott egy törvényjavaslatot, amely más változtatások mellett lehetővé teszi, hogy azok a lakosok, akik legalább 10 éve Új-Kaledóniában élnek, szavazhassanak a tartományi választásokon.
Az ellenzők attól tartanak, hogy az intézkedés az új-kaledóniai franciabarát politikusoknak kedvez, és tovább marginalizálja az őslakos lakosságot, a kanakokat, akiket egykor szigorú szegregációs politika és megkülönböztetés sújtott a francia közigazgatás részéről.
Szupermarketeket és autókereskedéseket fosztottak ki, járműveket és üzleteket gyújtottak fel. Összecsapások törtek ki a függetlenség támogatói és ellenzői között. Május 13. és 18. között hat embert öltek meg, köztük két csendőrt, és további 64 rendőr megsebesült.
A fosztogatások és a pusztítás a jelentések szerint több mint 200 millió eurós kárt okoztak.
Forrás: Euractiv