Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítója bejelentette, hogy visszavonul vezetői tisztségéből
A Világgazdasági Fórum (VGF) szóvivője megerősítette a Keystone-SDA hírügynökség értesüléseit. A szóvivő szerint Schwab 2025 januárjára az ügyvezető elnökből a kuratórium elnökévé változik. Kezdetben nem volt világos, hogy ki veszi át Schwab feladatait. A változásra várhatóan a WEF következő, januári éves zászlóshajó találkozója előtt kerül sor.
A Schwab mögött álló második számú vezető, a VGF elnöke, Borge Brende ígéretes jelöltnek számít. Az 58 éves volt norvég külügyminiszter 2017 óta tölti be a VGF elnöki tisztségét. Korábban 2008 és 2009 között igazgató, 2011 és 2013 között pedig adminisztratív igazgató volt.
Schwab ezzel a lépéssel előkészíti a terepet az utódlásához. A VGF 2015 óta találkozói platformból a köz- és magánszféra együttműködésének vezető globális intézményévé alakult át – mondta a szóvivő. Ennek az átalakulásnak a részeként a szervezet egy tervezett átalakuláson megy keresztül, amelynek során az alapítók által vezetett szervezetből olyan szervezet lesz, amelyben egy elnök és egy kuratórium veszi át a vezetői felelősséget.
A VGF 1971-es megalapítása óta jótékonysági alapítványként működik. A jövőben a fórum kuratóriuma a hírek szerint négy stratégiai bizottság köré szerveződik. Az intézmény így kívánja növelni munkájának hatását, és ezáltal biztosítani az intézményi folyamatosságot. A davosi elit éves találkozója továbbra is “független és pártatlan platform” marad a hálózatos világ összetett kihívásainak kezeléséhez.
Klaus Schwab német közgazdászprofesszor, aki a dél-németországi Ravensburgban született egy svájci gyárigazgató fiaként, 1971-ben alapította meg a Világgazdasági Fórumot szülei pénzéből, menedzserként szerzett megtakarításaiból és egy kölcsönből. A Graubünden kantonban található Davosban évente megrendezett fórum a világ minden tájáról érkező vezető politikusok, felsővezetők, tudósok és a civil társadalom képviselőinek egyik legfontosabb találkozójává vált.
Több mint 600 alkalmazott
A Fórum székhelye Genfben található. Világszerte 600 embert foglalkoztat Genfben, New Yorkban, Pekingben és Tokióban. Schwabot többször is kitüntették a VGF-en a politika és az üzleti élet összefogásáért a globális problémák megoldása érdekében tett erőfeszítéseiért, többek között a japán császártól is kapott kitüntetést. A davosi éves találkozó kritikusai azonban azzal vádolják a VGF szervezőit, hogy lehetővé teszik a világ hatalmasainak, hogy a lakosság háta mögött növeljék profitjukat.
Schwab a zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézetben (ETH), a Fribourgi Egyetemen és a Harvard Egyetemen tanult. Mérnöki, közgazdasági és társadalomtudományi doktorátust, valamint közigazgatási mesterképzést szerzett. Schwab vezette a vezető svájci Escher Wyss mérnöki csoport átszervezését, és a VGF megalapítása előtt a gazdaságpolitika professzora volt Genfben. A Genfi Egyetem professzora maradt 2003-ig, ez idő alatt több igazgatói és nemzetközi tanácsadói pozíciót töltött be. Ezután teljes mértékben a WEF továbbfejlesztésének szentelte magát.
Feleségével, Hildével együtt 1998-ban létrehozta a Schwab Alapítványt a társadalmi vállalkozói szellem és az innováció előmozdítására. Schwab számos könyvet publikált. “A negyedik ipari forradalom” című bestsellere több mint 30 nyelven jelent meg.
Forrás: swissinfo.ch