Borrell: az izraeli és a Hamász vezető elleni elfogatóparancs rávilágít az uniós tagállamok megosztottságára
Miután a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kérte, hogy adjanak ki elfogatóparancsot Izrael miniszterelnöke és védelmi minisztere, valamint a Hamász két tisztségviselője ellen háborús bűnök miatt, Josep Borrell, az EU vezető diplomatája egyértelművé tette, hogy a bíróságot tiszteletben kell tartani, de nem minden tagállam van meggyőződve erről. A kérés ismét csak az EU-n belüli a megosztottságot hozta előtérbe.
Az Izrael által állítólagosan elkövetett bűncselekmények között szerepel a polgárok éheztetése mint hadviselési módszer, a nagy szenvedés szándékos okozása, a szándékos gyilkosság, a civilek elleni támadások szándékos irányítása, az éheztetéssel elkövetett gyilkosság, az üldözés és más embertelen cselekmények. Eközben a Hamász vezetőit többek között kiirtással, gyilkossággal, túszejtéssel, kínzással, nemi erőszakkal és kegyetlen bánásmóddal vádolják.
Karim A.A. Kahn KC ügyész letartóztatási parancsot kért, amelyet a bíróság mérlegelni fog. Kahn döntését tudomásul véve Borrell egyértelműen állást foglalt, és az X-en azt írta: “Az NBB mint független nemzetközi intézmény mandátuma a nemzetközi jog szerinti legsúlyosabb bűncselekmények üldözése”.
“Minden állam, amely ratifikálta az ICC alapokmányát, köteles végrehajtani a bíróság döntéseit” – tette hozzá.
Nem minden tagállam követi azonban ugyanazt az irányvonalat, ami rávilágít a Hamász Izrael elleni októberi támadása és az azt követő palesztinai invázió óta felerősödött megosztottságra.
Forrás: Euractiv