
Légitársaságok ellentétes üzenetei az uniós politikusoknak a választási kampányban
A légitársaságok a júniusi európai parlamenti választások előtt teljesen ellentétes üzenetekkel kampányolnak. Minden attól függ, hogy milyen légitársaság lobbizik.
Az olyan fapados légitársaságok, mint a Ryanair, azt szeretnék, ha az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere (ETS), amely jelenleg a rövid távú járatokra vonatkozik, a hosszú távú járatokra is kiterjedne. Az olyan régi típusú zászlós légitársaságok, mint a Lufthansa és az Air France-KLM, amelyek sok távoli célállomásra repülnek, hevesen ellenzik ezt.
Ehelyett inkább az olyan személyszállítási adók ellen tiltakoznak, mint amilyeneket Németországban nemrégiben emeltek. A Ryanair ezzel egyetért, de az ETS egyensúlytalanságát tartja elsődleges prioritásnak.
“A mai környezetvédelmi adókkal az a probléma, hogy a legnagyobb környezetszennyezők teljesen mentesülnek” – mondta Michael O’Leary, a Ryanair csoport vezérigazgatója a brüsszeli Zaventem repülőtéren a légitársaság múlt heti kampányának indításakor, amellyel a június 6-9-i választásokon minden uniós polgárt szavazásra buzdít.
Az Eurocontrol szerint a hosszú távú járatok a légi közlekedésből származó CO2-kibocsátás több mint felét teszik ki. “Európa folyamatosan a környezet védelméről beszél, mégis a leggazdagabb, legszennyezőbb járatokat teljesen mentesíti a környezetvédelmi adó alól, és az összes terhet … amit a szegény “rövid távú” európai polgárok viselnek, ami nyilvánvalóan igazságtalan” – tette hozzá O’Leary.
A légitársaságok jelenleg ingyenes engedélyeket kapnak az ETS keretében, amely a kibocsátott szén-dioxid tonnánkénti árát határozza meg. Ez azonban az Európán belüli járatok esetében 2026-ban megszűnik. Nem meglepő módon a hagyományos légitársaságok nem értenek egyet azzal, hogy az ETS-t kiterjesszék az interkontinentális járatokra is.
Forrás: Politico