Egy évtizede nem látott szintre emelkedett a szegénység Olaszországban
Az abszolút szegénységi mutatók Olaszországban az elmúlt évtizedben nem látott szintre emelkedtek, annak ellenére, hogy az olasz GDP visszatért a 2007-es válság előtti szintre – közölte szerdán közzétett éves jelentésében az Olasz Nemzeti Statisztikai Intézet (ISTAT).
Az ISTAT legutóbbi éves jelentése szerint Olaszország GDP-je visszatért a 2007-es globális gazdasági válság előtti szintre. Az elmúlt 15 évben azonban Olaszország több mint 10 százalékpontos növekedési lemaradást halmozott fel Spanyolországgal, 14-et Franciaországgal és 17-et Németországgal szemben.
Konkrétan a szegénység tekintetében a jelentés rámutat az abszolút szegénység növekedésére, amely az olasz lakosság 9,8%-át érinti – ez a szám mintegy három százalékponttal magasabb, mint 2014-ben -, miközben megjegyzi, hogy a leggazdagabb és a legkevésbé tehetős családok közötti szakadék nőtt.
Az abszolút szegénység növekedése elsősorban a munkaképes korú lakosságot és gyermekeiket érintette, mivel a bruttó bérek vásárlóereje jelentősen csökkent.
“A munkaerőpiacon az elmúlt években megfigyelhető javulás ellenére Olaszországban továbbra is nagyon magas a gazdaságilag kiszolgáltatott helyzetben lévő foglalkoztatottak aránya. 2013 és 2023 között a bruttó bérek vásárlóereje Olaszországban 4,5%-kal csökkent, míg az Európai Unió más nagy gazdaságaiban a franciaországi 1,1%-tól a németországi 5,7%-ig terjedő mértékben nőtt” – olvasható a jelentésben.
Az Európai Bizottság ugyanakkor a szerdán közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében 0,9%-ra felfelé módosította Olaszország 2024-es GDP-növekedését, megelőzve ezzel Németországot és Franciaországot.
“Szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy nem állunk “Görögország kockázata” előtt. Egy olyan intézkedéssel van dolgunk, amelynek minden bizonnyal pozitív hatásai lehetnek, de miután kicsúszott a kezünkből a spirál, veszélyes elemmé vált, és véleményünk szerint a kormánynak igaza van abban, hogy foglalkozik vele” – mondta szerdán.
Forrás: Euractiv