Hszi európai látogatása azt mutatja, hogy az EU-nak szüksége van egy gazdasági hírszerző szolgálatra
Az uniós országoknak és az európai intézményeknek sokkal többet kell tenniük az érzékeny adatok megosztása és központosítása érdekében, hogy jobban felismerjék a gazdasági biztonsági kockázatokat, és hatékonyabban védjék az ellátási láncokat az egyre ravaszabb geopolitikai szereplőkkel szemben – írja Mathieu Duchâtel. Mathieu Duchâtel az Institut Montaigne nemzetközi tanulmányok igazgatója.
A kémelhárítással kapcsolatos történetek (letartóztatások Németországban, kínai kémkedés az Európai Parlamentben és a holland iparban, valamint egy prominens belga politikus ellen irányuló hackertámadás) Európa-szerte felhívják a közvélemény figyelmét az EU és Kína kapcsolatainak feszült állapotára.
Rávilágítanak az európai politikai döntéshozók előtt álló jelenlegi kihívásra is: míg a nemzetbiztonság a nemzeti kormányok hatáskörébe tartozik, addig a gazdasági biztonság az Európai Bizottság által irányított napirend. De hogyan tudnak az európai intézmények saját hírszerzési kapacitások hiányában cselekedni?
Gazdasági biztonsági menetrend gazdasági hírszerzés nélkül
Az ellátási láncok rugalmasságának kihívása rámutat arra, hogy milyen nehéz gazdasági hírszerzés nélkül európai gazdaságbiztonsági menetrendet kialakítani. Az egymást követő válságok feltárták az európai ellátási láncok gyengeségeit. A kockázatok mérséklésére irányuló erőfeszítéseket azonban elsősorban a magánvállalkozások és az egyes tagállamok tették.
Saját gazdasági hírszerzési kapacitás nélkül az Európai Uniónak az ellátási láncok sebezhetőségének kezelésére tett kísérletei még nem hoztak jelentős eredményeket. E kihívás hatékony kezeléséhez az Európai Bizottságnak az egyes tagállamok és a magánszervezetekét meghaladó mértékben kell összegyűjtenie és elemeznie a stratégiai információkat. Ezáltal a Bizottság az ellátási láncok ellenálló képességével kapcsolatos döntésekben kulcsfontosságú szereplővé válna, ami valamennyi uniós ország és az európai vállalkozások számára előnyös lenne.
Ez a törekvés azonban akadályokba ütközik, többek között az Európai Bizottságnak be kell bizonyítania a tagállamok és az uniós vállalatok számára, hogy bízhat az érzékeny információk biztonságában.
Az EU gazdasági biztonsági menetrendje négy kockázati kategóriára összpontosít (technológiai kiszivárgás, kritikus infrastruktúrák sebezhetősége, gazdasági kényszer és az ellátási lánc rugalmassága), és az ellátási lánc rugalmassága jelenti a legnagyobb kihívást a hiteles szakpolitikák kidolgozása szempontjából.
Míg az olyan intézkedések, mint az exportellenőrzési szabályok és a közvetlen külföldi befektetések (FDI) átvilágítására vonatkozó szabályok a technológia kiszivárgásának mérséklését célozzák, addig az olyan kezdeményezések, mint az 5G biztonsági iránymutatások és a kiberbiztonsági törvény az európai kritikus infrastruktúrát kívánják megerősíteni az ellenséges cselekményekkel szemben.
Emellett az EU elfogadta a kényszerítés elleni eszközt, hogy megkönnyítse az összehangolt válaszlépéseket az uniós tagállamok vagy európai vállalatok elleni támadások esetén.
Forrás. Euractiv