Ahogy az várható volt: Az USA népszerűsége világszerte csökken, állítja egy új jelentés
Amerika mint globális hatalom népszerűsége világszerte csökken, különösen a muszlim többségű országokban – derül ki a szerdán közzétett 2024 Democracy Perception Indexből. Az index 53 ország mintegy 63 000 válaszadójának megkérdezésével összegzi a demokráciával, a geopolitikával és a globális hatalmi szereplőkkel kapcsolatos attitűdöket.
Amerika nemzetközi megítélése 2023 eleje óta visszaesett, különösen a muszlim országokban, ahol Washington rendíthetetlen támogatása Izraelnek a gázai háborúban intenzíven megosztónak bizonyult.
Most Európa is csatlakozik a trendhez. „A Biden-kormányzat kezdete óta először fordult elő, hogy számos nyugat-európai országban nettó negatív megítélés alá került az Egyesült Államok. Ez különösen Németországban, Ausztriában, Írországban, Belgiumban és Svájcban szembetűnő” – mondta Frederick DeVeaux, az indexet összeállító Latana felmérő cég vezető kutatója.
Eközben Ázsiában, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Latin-Amerikában tovább növekszik Kína pozitív megítélése, így Peking globális megítélése nettó pozitív lett, az európai szkepticizmus ellenére.
Oroszország, amely Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai teljes körű inváziójának kezdeti utóhatásaként világszerte túlnyomórészt negatív megítéléssel küzdött, a jelek szerint a legtöbb vizsgált régióban – Európa kivételével – szintén a a pozitív megítélés útjára lépett.
Amerika csökkenő népszerűsége, valamint Oroszország és Kína javuló helyzete azt jelenti, hogy a legtöbb vizsgált közel-keleti, észak-afrikai és ázsiai országban az utóbbiakat ugyanolyan pozitívan ítélik meg, mint az Egyesült Államokat.
Az indexben kifejezett attitűdök több mint egy puszta globális népszerűségi verseny, befolyásolhatják a kormányok azon képességét, hogy elrettentsenek vagy reagáljanak a globális hatalmak agressziójára. Németországban például az emelkedő energiaárakkal kapcsolatos belföldi elégedetlenség tüntetésekhez és az orosz olajra vonatkozó exportkorlátozással szembeni ellenálláshoz vezetett Moszkva 2022. februári, Ukrajna elleni támadását követően.
A globális észak és dél közötti szakadék akkor mutatkozott meg, amikor a felmérés válaszadóit arról kérdezték, hogy szerintük országuknak meg kellene-e szakítania gazdasági kapcsolatait Oroszországgal az ukrajnai invázió miatt, és hogy ugyanezt tennék-e, ha Kína megszállná Tajvant.
Forrás: Politico