Hiába fogadta el az Európai Parlament, zátonyra futott az Európai Unió migráns törvénye
Miközben az Európai Unió a parlamenti választásokra készül, a migráció keserűen vitatott kérdése továbbra is a középpontban van. Ez a kérdés összefügg a biztonsággal kapcsolatos lényeges kérdésekkel és a különböző politikai családok által az EU jövőjéről alkotott elképzelésekkel. Ez a kérdés az egész kontinensen meghatározta a politikai diskurzust, és a jelenlegi kampányok középpontjában áll. Bár az Európai Parlament áprilisban több keményen megvívott szavazás során elfogadta az EU új migrációs és menekültügyi csomagját, az európai politikai családok eltérő álláspontot képviselnek, ami tükrözi ideológiai irányultságukat és Európa jövőjéről alkotott elképzeléseiket.
Az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportja árnyalt álláspontot képvisel a migrációval kapcsolatban, egyensúlyt teremtve az uniós határok megerősítése és a menekültekkel és migránsokkal való humánus bánásmód között. A Manfred Weber által képviselt stratégia célja a biztonság és a társadalmi kohézió biztosítása az uniós államokon belül, az emberi jogok és az emberi méltóság uniós alapértékeinek fenntartása mellett. A megközelítés a Frontex, az EU határőrizeti ügynökségének megerősítését javasolja a határbiztonság és a menekültügyi eljárások egyszerűsítése érdekében, a biztonsággal és az integrációval kapcsolatos közvélemény aggodalmainak kezelésére törekszik, miközben fenntartja az EU emberi jogok védelmezőjeként kialakított képet.
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) a migráció egységes és empatikus megközelítése mellett száll síkra, hangsúlyozva az EU-tagállamok közötti szolidaritást és közös felelősséget. Iratxe García Pérez, az S&D frakció vezetője hangsúlyozza a kollektív fellépés fontosságát a migráció hatékony kezelésében, és a dublini rendelet reformja mellett érvel, hogy a menedékkérők méltányos elosztását biztosítsa a tagállamok között. Az S&D a menekültek európai társadalmakba való integrációjának szorgalmazása kiemeli a társadalmi igazságosság és egyenlőség elvei iránti elkötelezettségét, amelynek célja egy befogadóbb és összetartóbb Európa előmozdítása.
A Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért Párt (ALDE) a migrációval kapcsolatos liberális megközelítés híve, amely a közös menekültügyi rendszer létrehozására és a legális migrációs útvonalak kialakítására összpontosít. Guy Verhofstadt, az ALDE történelmi személyisége, az ilyen kezdeményezések fontosságát hangsúlyozza, Mark Rutte, a leköszönő liberális holland miniszterelnök azonban a közelmúltban azzal az uniós politikával szemben lépett fel, ami szerint az észak-afrikai államoknak fizetnek azért, hogy az EU nevében megelőzzék és kezeljék a migrációt. Az ALDE platform hangsúlyozza a migráció potenciális előnyeit az európai társadalmak számára, és olyan politikákat támogat, amelyek egyszerre gyakorlatiasak és tiszteletben tartják az emberi jogokat.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) szilárdan kiáll a nemzeti szuverenitás elve mellett a migráció területén, és azt támogatja, hogy az egyes tagállamok maguk határozzák meg migrációs politikájukat. Elutasítja, hogy minden tagállamot arra kötelezzenek, hogy osztozzon a terhekben, akár a menekültek befogadásával, akár az uniós partnerek fizetésével vagy támogatásával. Ryszard Legutko megfogalmazza ezt az álláspontot, kritizálva, hogy az EU egységes migrációs megközelítése nem hatékony, és hangsúlyozva, hogy az államoknak autonómiát kell gyakorolniuk ezekben a döntésekben. Ez a nézőpont a bevándorlás szigorúbb ellenőrzését és a migrációról és a hazatelepítésről szóló kétoldalú megállapodások létrehozását támogatja, a nemzeti biztonságot és érdekeket helyezve előtérbe.
Forrás: Party Party