Az EU mindehol orosz és kínai kémeket lát: Az EU fővárosai nagyfokú riadókészültségben
Németországot az elmúlt napokban kémkedési botrányok sújtották, több személyt letartóztattak, akik állítólag Oroszország és Kína számára kémkedtek, de a fenyegetés az egész blokkban elterjedt, és több nemzeti ügynökség is riadót fújt.
Németország a közelmúltban az általa leleplezett kémhálózatok miatt került a címlapokra. Múlt héten két személyt tartóztattak le, akik Oroszországnak kémkedtek és katonai infrastruktúra elleni támadásokat terveztek, majd hétfőn három olyan személyt tartóztattak le, akik állítólag Kína számára kémkedtek.
A kémkedési botrányok kedden tetőztek, amikor a hatóságok letartóztatták Maximilian Krah európai parlamenti képviselő segítőjét, aki az AfD csúcsjelöltje a júniusi európai parlamenti választásokon, mert a kínai kormánynak kémkedett. Ugyanezen a napon Nagy-Britanniában két férfit vádoltak meg azzal, hogy 2021 és tavaly között „tárgyakat, feljegyzéseket, dokumentumokat vagy információkat” adtak át Kínának.
Németország és az Egyesült Királyság azonban messze nem az egyetlen kémkedési botrányok által érintett országok, és az európai választások közeledtével a külföldi beavatkozás veszélye egyre inkább fenyeget. A Bizottság nemrégiben új irányelvjavaslatot terjesztett elő a probléma leküzdésére, tekintettel arra, hogy a külföldi beavatkozás milyen veszélyeket jelenthet az európai demokráciára nézve.
„Folyamatosan szem előtt kell tartanunk, hogy Putyin a dezinformációt és a külföldi beavatkozást fegyverként fogja használni Európa megosztására. Ezért is javasoltuk a demokrácia védelméről szóló irányelvet, hogy több fényt derítsünk a rejtett külföldi beavatkozással szemben.” – tette hozzá Jourova átláthatóságért felelős biztos.
Csehország a múlt heti EUCO-ülésen újra előterjesztette az orosz diplomaták schengeni utazásának korlátozására irányuló javaslatát, és támogatást kér javaslatához, valamint Artyom Marcsevszkij, Viktor Medvedcsuk és az Európa Hangja uniós szankciós listára való felvételéhez.
Ők hárman már szerepelnek a cseh szankciós listán az Európai Parlamentbe és a választásokba való orosz beavatkozással összefüggésben.
„Most már munkatárgyalásokba kell bocsátkozni, majd meglátjuk, mennyire leszünk sikeresek” – mondta Lipavszkij a cseh médiának. Csehország azt szeretné, ha az Európa Hangjával kapcsolatos szankciókat még a 14. csomag elfogadása előtt elfogadnák.
Forrás: Euractiv