30 millió euróért kelt el az „elveszettnek hitt” Gustav Klimt-festményt
Bécsben elárverezték Gustav Klimt osztrák művész egy 100 éve elveszettnek hitt festményét. A befejezetlen mű, a Fraulein Lieser portréja 30 millió eurót (26 millió fontot; 32 millió dollárt) ért.
A képet egy zsidó iparoscsalád rendelte meg 1917-ben, egy évvel Klimt halála előtt. A festménnyel kapcsolatban azonban számos megválaszolatlan kérdés maradt, és viták folynak arról, hogy ki is a portréban szereplő nő, valamint arról, hogy mi történt a festménnyel a náci korszakban.
Úgy vélik, hogy a kép Adolf vagy Justus Lieser egyik lányát ábrázolja, akik egy gazdag zsidó iparoscsaládból származó testvérek voltak. Tobias Natter és Alfred Weidinger művészettörténészek szerint a festmény Margarethe Constance Liesert, Adolf Lieser lányát ábrázolja.
A műtárgyat árverésre bocsátó bécsi im Kinsky aukciósház szerint azonban a festmény Justus Lieser és felesége, Henriette két lányának egyikét is ábrázolhatja. Henriette, akit Lilly néven ismertek, a modern művészet mecénása volt. A nácik deportálták, és a holokauszt idején az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg. Lányai, Helene és Annie, mindketten túlélték a második világháborút.
Az aukciósház közleményében azt írta, hogy a festmény 1925 utáni pontos sorsa „nem világos”. „Annyit tudni, hogy a feladó jogelődje szerezte meg az 1960-as években, és három egymást követő öröklés útján került a jelenlegi tulajdonoshoz”.
Forrás: BBC