“Parlament 2024”: reformok egy korszerűbb és hatékonyabb Európai Parlamentért
Az EP képviselők (429 igen szavazattal, 148 nem ellenében és 47 tartózkodás mellett) jóváhagyták a “Parlament 2024” parlamenti reformcsoport ajánlásait végrehajtó jelentést, amelyet az Elnökök Értekezlete (Metsola EP-elnök és a képviselőcsoportok elnökei) 2023 decemberében terjesztett a plenáris ülés elé.
A reformok javítani fogják az Európai Parlament társjogalkotóként, költségvetési hatóságként és mentesítésért felelős hatóságként való működését, valamint növelni fogják demokratikus felügyeleti képességét és a többi intézmény, különösen a Bizottság elszámoltathatóságát. A plenáris ülések javítása is szerepel a reformok között.
Roberta Metsola, a Parlament elnöke így nyilatkozott a reformokról: “2022-es megválasztásom óta az Európai Parlament korszerűsítését tekintem prioritásomnak. Ezek a reformok hatékonyabbá és eredményesebbé teszik ezt a Házat. Ezekkel az intézkedésekkel az Európai Parlament a következő mandátumtól kezdve sokkal erősebb lábakon áll majd”.”
Az európai parlamenti képviselők úgy döntöttek, hogy a bizottságok közötti együttműködés módját a munkamódszerek egyszerűsítésével javítják, hogy jelentősen csökkentsék a bizottságok közötti hatásköri konfliktusokat. Ez növeli a Parlament gyorsaságát és hatékonyságát, és javítja a Parlament képességét az egységes álláspontok gyors elfogadására. Az új beterjesztési eljárás lehetővé teszi, hogy a bizottsági javaslatokat egyszerűbb módon lehessen hozzárendelni, ami viszont azt eredményezi, hogy a jogalkotási munka hamarabb kezdődik. Az Elnökök Értekezletének mostantól lehetősége lesz arra is, hogy a plenáris ülésen ideiglenes jogalkotási bizottság felállítását javasolja a különösen széles körű, átfogó jogalkotási javaslatok kezelésére, amelyek egyébként szokatlanul sok bizottságot vonnának be, ami nagyon megnehezítené a jogalkotási folyamat kezelését.
Ami a Parlament intézményi szerepét illeti, a reformok nagyobb demokratikus ellenőrzést és elszámoltathatóságot fognak biztosítani. A képviselők új elszámoltathatósági mechanizmust vezettek be annak érdekében, hogy a Parlament intézményi szerepét megóvják, és ne ássák alá a Bizottság javaslatai a tagállamokban felmerülő súlyos nehézségekkel – például bizonyos termékek ellátásának zavarával – foglalkozó tanácsi határozattervezetekre. Ezek a javaslatok az EUMSZ 122. cikkén alapulnak, amelyet eredetileg csak nagyon különleges kivételes helyzetekben kellett volna alkalmazni, de amelyre a Bizottság egyre gyakrabban támaszkodik. Ugyanebben a szellemben a képviselők a sürgősségi eljárás megfelelő felülvizsgálatát is felvették a sürgősségi eljárásnak a kivételes és szigorúan szükséges esetekre való korlátozására, megerősítve ezzel a Parlament ellenőrzési eszközeit és a parlamenti tanácskozások értelmét.
A parlamenti ellenőrzés fokozása érdekében az európai parlamenti képviselők megszavazták többek között a különleges ellenőrző meghallgatások koncepciójának bevezetését, hogy a biztosokat egy-egy kiemelt politikai jelentőségű kérdésben kérdezhessék. A reformok közé tartozik továbbá az ad hoc plenáris ülések, valamint a Bizottság elnökével vagy kiválasztott biztosokkal tartott, előre meghatározott téma nélküli, plenáris ülésenként egyszer tartandó különleges ellenőrző ülések megtartásának lehetősége. A biztos-jelöltek megerősítő meghallgatásának folyamata is egyszerűsödik és rugalmasabbá válik.
Forrás: Európai Parlament, Fotó: [Geert Vanden Wijngaert/AP Photo]